Topolánek chce s Klausem a českými politiky probrat předsednictví

Praha - Premiér Mirek Topolánek chce pozvat prezidenta Václava Klause a zástupce parlamentních stran k diskusi o českém předsednictví v Evropské unii. Premiér se podle mluvčí vlády Jany Bartošové neobává "zrušení" českého předsednictví. Reaguje tím na středeční spekulace evropských médií, podle kterých sílí hlasy požadující prodloužení předsednictví Francie v unii.

Bartošová uvedla, že zástupci stran, prezident a premiér mají společně projednat postoje k jednotlivým tématům, které bude Česko prosazovat. Podle premiéra bude hlavním úkolem Česka moderovat evropskou diskusi a hledat kompromisy. Myslí si, že Česko je schopné ovlivňovat politiku EU ve prospěch „našich“ občanů daleko více, než odpovídá velikosti státu. „Nejsme těmi, kteří jen odmávnou všechny návrhy, aniž by k nim cokoli řekli,“ podotkl Topolánek.

Klaus naznačil, že by se diskusi politických špiček země o českém
předsednictví nebránil. "Já bych byl ochoten takovou debatu třeba
zorganizovat," řekl dnes Klaus v Drážďanech, kde se dnes setkal s německými zemskými premiéry. 
 

Paroubek: Jsem připraven k jednání

Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že o podobné schůzce mluvil už loni v létě, a Topolánkova výzva tedy přichází s ročním zpožděním. „Určitě se sejdeme, určitě o možné spolupráci budeme hovořit,“ poznamenal šéf nejsilnější opoziční strany. Zdůraznil ale také, že se udála řada věcí, které ukazují, že příprava na české předsednictví je velmi chabá.

Na nekompetentnost a euroskepticismus české vlády a prezidenta podle Paroubka poukazují i uvnitř Strany evropských socialistů. „Bude to opravdu velmi těžké, na základě tohoto pracovat, ale já jsem připraven k jednání,“ dodal šéf ČSSD. Je prý ovšem skeptický, protože neví, s kým bude po prosincovém volebním kongresu ODS vlastně jednat.

Zahraniční tisk: Česko předsednickou roli nezvládne

Podle rakouského listu Kurier se ohledně Česka spojují hned dvojí obavy: jednak z toho, že pro malou členskou zemi by zvládání tak velké krize bylo obtížnější než pro velkou mocnost, jednak jsou v EU silné pochybnosti o proevropské politice pražské vlády.


Francouzský deník Le Monde napsal, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy se patrně pokusí české předsednictví v Evropské unii zastínit tím, že by mohl ještě rok zůstat v čele eurozóny. Již ve středu označil Topolánek možnost, že by se Česko vzdalo předsednictví EU, za vyloučenou.

Podle dnešního vydání listu Le Figaro Česká republika převzetí předsednictví Evropské unie po Francii vůbec nezvládne. Není urážkou konstatovat, že odpovědní politikové v Praze figurují mezi nejvíce euroskeptickými Evropany; nemají za měnu euro a až na vzácné výjimky jsou tito vzdálení následníci „Mitteleuropy“ přitahováni více Washingtonem než Bruselem, napsal francouzský deník.