Kuřimská kauza - případ brutálního týrání dětí končí dnes rozsudkem

Brno - Brněnský krajský soud vynese dnes rozsudek v případu brutálního týrání chlapců Ondry a Jakuba z Kuřimi. V kauze je šest obžalovaných. Kromě matky dětí Kláry Mauerové a jejich tety Kateřiny Mauerové, pro které státní zástupkyně navrhuje desetileté tresty vězení, je z týrání dětí obžalována i Barbora Škrlová alias Anička, která by měla být poslána do vězení na sedm let. Kolem osmi let vězení požaduje státní zástupkyně pro Jana Škrlu a Hanu Bašovou. Janu Turkovi, poslednímu z šestice obžalovaných, navrhuje pětiletý trest.

Verdikt by měl udělat tečku za četnými dohady nad tím, jakou roli v kauze sehrála Barbora Škrlová alias Anička. Žaloba jí navrhuje až sedm let vězení, obhajoba však tvrdí, že Škrlová je chováním zvláštní, ale nevinná. „Barbora je sice zvláštní, ale čistá žena, která by prostě nebyla schopna brutálního násilí,“ uvedl Novák. Podle znalců ovšem není žena, která se vydávala za děvče Aničku, v případu bezbrannou obětí, ale naopak zdatným manipulátorem s lidmi, který stojí v pozadí celé kauzy. Škrlová zaslala soudu vyjádření, v němž opět uvádí, že je oběť a žádá spravedlnost.

Policie zjistila, že údajná Anička mučila dnes devítiletého Ondru tím, že jej topila ve vodě. Škrlová se ale brání tím, že ji k tomu násilím přinutily sestry Mauerovy. Kateřina Mauerová to také opakovaně přiznává. Novák žádá, aby byla Škrlová zproštěna viny a propuštěna z vazby, kde je deset měsíců prý protiprávně.

Klára Mauerová

0„Nechápu, jak jsem to mohla dopustit. Nesnažím se na nikoho vinu svalit, ani hrát mučednici. Nevím, proč se to stalo,“ uvedla Mauerová s tím, že nechápe, jak bití svých malých synů „mohla vůbec připustit“. Věřila, že jedná ve prospěch chlapců.

Kateřina Mauerová a blízká přítelkyně Škrlové zdůraznila, že ona nebyla iniciátorem týrání, přiznala ale, že se jej účastnila a svého jednání lituje. O své sestře Kláře prohlásila, že zcela zbytečně viní ze svého neštěstí Barboru Škrlovou a hledá tak vinu za své jednání u někoho jiného. Jednoznačně se tak postavila na stranu Škrlové.

K dalším obžalovaným patří Hana Bašová a bratr Škrlové Jan, pro které navrhuje státní zástupkyně kolem osmi let vězení. Tato dvojice se procesu neúčastní. Stručný byl poslední z obžalovaných Jan Turek, pro něhož státní zástupkyně navrhuje kolem pěti let vězení. Turek soudu bez dalších podrobností sdělil, že o kauze je nutné uvažovat v širších souvislostech. Vinu zásadně popírá.

Hlavní postavou, která měla dávat instrukce k mučení hochů, byl „tajemný pan doktor“ - údajný psycholog Andrej Zejnalov z Ázerbájdžánu. Sestry Mauerovy měly pocit, že Ondra s Jakubem mají potíže s chováním a jednou proto skončí v diagnostickém ústavu. Vychovávaly je proto podle pokynů údajného doktora, který jim své rady zasílal e-mailem nebo přes sms. Policie ale Zejnalova nevypátrala. Vzkazy podle některých úvah posílala Kateřina Mauerová a Škrlová Kláře, s níž manipulovaly. Žádná ze sester nevysvětlila, proč poslouchaly doktora, jehož blíže v podstatě ani neznaly.

Základní otázku, zda případ souvisí se sektářstvím, se objasnit nepodařilo. Na jedné straně stojí výpovědi svědků a vyjádření znalců, podle nichž je zcela jasné, že případ souvisí s náboženskou sektou, kterou si vytvořil coby odštěpeneckou skupinu od Hnutí Grálu otec Barbory Josef Škrla. Na druhé straně to jiní svědci zásadně popírají. Škrla to nevysvětlil. Měl být předvolán coby svědek, policie jej ale nevypátrala. Patrně se ukrývá v zahraničí.

Případ brutálního týrání odhalila náhoda

Budoucí tatínek, soused Mauerových v Kuřimi,  7. května nainstaloval doma dětskou chůvičku a omylem na ní uviděl svázaného nahého sedmiletého chlapce v komoře v  sousedním objektu rodiny Mauerových. V podivném domě bydlel i devítiletý Onřejův bratr Jakub a domnělá třináctiletá dívka Anna, za kterou se, jak vyšlo najevo později, vydávala tehdy dvaatřicetiletá Barbora Škrlová. A okamžitě se začaly objevovat hrůzné skutečnosti, které se v rodině Kláry Mauerové v Kuřimi děly. Problém týraných dětí následovala kauza Barbory Škrlové alias tajemné Aničky. Prý se vše dělo v režii záhadné sekty.

Týrání mělo neobvykle brutální podobu. Děti byly bity, zavírány do malých prostor a klecí. Ondra musel jíst zvratky, bylo na nich použito násilí, které lze označit za mučení.