Nový senátor ČSSD je trestně stíhán za ublížení na zdraví

Trutnov - Nově zvoleného senátora Pavla Trpáka z ČSSD trestně stíhá policie za ublížení na zdraví v souvislosti s výkonem jeho lékařské praxe. Jako senátor získal imunitu, a pokud tedy bude policie chtít v jeho trestním stíhaní pokračovat, bude muset žádat Senát o jeho vydání.

Loni v květnu se v trutnovské porodnici během pohotovostní služby nynějšího senátora stala tragická událost. „Došlo tady k úmrtí novorozeněte po porodu, pak se stalo, že rodina si stěžovala na průběh celého případu. Není to tak, že by náš personál něco zavinil,“ vyjadřuje postoj nemocnice její mluvčí Miroslav Nývlt.

Policejní vyšetřovatelé ale obviňují lékaře Pavla Trpáka, který má v nemocnici jako soukromý gynekolog částečný úvazek. Letos 16. září mu policisté poslali oznámení o zahájení trestního stíhání. „Doktor Trpák je stíhán pro trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti,“ říká státní zástupce Petr Bártl.

O případném vydání Trpáka rozhodne Senát

Obvinění z trestné činnosti nepřimělo Pavla Trpáka k odstoupení od kampaně a nemusí dojít k jeho obžalobě. „I trestně stíhaný člověk se senátorem stát může. Pokud policie bude chtít pokračovat v trestním stíhaní i poté, co dotyčný získá mandát, musí požádat mandátní a imunitní výbor Senátu o zbavení imunity. Následně o tom bude hlasovat plénum,“ vysvětluje pravidla legislativy mluvčí Senátu Petr Kostka.

Nemocnice v Trutnově čelí žalobě rodiny, jejíž dítě na porodnici zemřelo. Odškodné v řádu statisíců korun, o které rodina žádá, nechce nemocnice upřesnit.

Státní zástupce Bártl chce všechny důkazy shromáždit do konce roku a poté podat žalobu.