Komunisté stále trvají na tom, že října 1918 by nebylo bez bolševické revoluce

Praha - Oslavy výročí vzniku republiky přitáhly i pozornost politických subjektů, které na události roku 1918 mají jiný pohled. Například komunisté, podle nichž by října 1918 nebylo bez říjnové revoluce v roce 1917. Jinak českou státnost vnímají i monarchisté, kteří chtějí obnovit království. 

Ke vzniku republiky v roce 1918 přispěla i rok stará ruská bolševická revoluce. Ve svém provolání k říjnovému výročí to tvrdí čeští komunisté. Odborníci však tvrdí, že je to nesmysl.

„Říjnová revoluce nepochybně uspíšila pád monarchií. A měla větší vliv na emancipaci lidí, na to, že si uvědomili potřebu zásadních revolučních změn,“ vysvětluje postoj komunistů jejich místopředseda Jiří Dolejš.

Podle historika a ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka jde o výsměch nejenom otcům-zakladatelům Československé republiky, ale zejména českým a slovenským legionářům, kteří v té době vlastně bojovali proti bolševikům. Rovněž politolog Petr Just tvrdí, že ruská revoluce v roce 1917 neměla se vznikem Československa nic společného a ty důvody, nebo kořeny vzniku první republiky ležely rozhodně mimo ruskou bolševickou revoluci.

Monarchisté chtějí z Česka konstituční monarchii 

Koruna česká využila státního svátku k vyhlášení desetiletí obnovy království. Z Česka by se měla stát dvanáctá evropská konstituční monarchie. „V ideálním případě 28. října 2018 by byla ústavním, demokratickým způsobem, obnovena konstituční monarchie současného evropského typu a český král by se vrátil na trůn svých předků,“ popisuje způsob, jak by měla být obnovena konstituční monarchie v Čechách.

Jiří Dolejš
Jiří Dolejš
Více fotek
  • Jiří Dolejš autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/494/49380.jpg
  • Monarchisté autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/494/49379.jpg