Poslanci se k hlasování o radaru nedostali

Praha - Sněmovna dnes začala projednávat dvě smlouvy s USA o zřízení radarové základny v Brdech a o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území. Návrh Mirka Topolánka o zařazení hlasování na první dva body programu byl přijat. Jenže diskuse byla nakonec tak dlouhá, že hlasovat už poslanci nestihli. Kdy bude projednávání radarových smluv pokračovat, teď nikdo neví. Koalice chce ale udělat všechno pro to, aby to bylo ještě tento týden.

V dopoledních hodinách probíhaly výměny názorů mezi koaličními poslanci a opozicí. Odpoledne ale poslanci měli projednávat osm pevně zařazených bodů a jednání o radarových smlouvách se odsouvá až za ně. Podle lidoveckého ministra Cyrila Svobody by se k nim koalice chtěla vrátit zítra po písemných interpelacích. Tento plán ale musí ráno znovu schválit poslanci.   

Sociální demokracie plánuje podat oficiální návrh na zamítnutí výstavby radaru, ke kterému se mají přidat i poslankyně zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. „Měly by se vlastně radovat z toho, že konečně ten materiál je v Poslanecké sněmovně a že bude zahájena široká debata,“ řekl o zelené dvojici předseda SZ Martin Bursík. „Já si naopak myslím, že všichni zelení by měli být šťastní, že mohou svým hlasováním zvrátit to, co se zdá být už neměnné,“ kontruje jedna z rebelek Zubová.

Koalice chce naopak předložit návrh na postup jednání do druhého čtení a prodloužení lhůty celého projednávání. Premiér Mirek Topolánek poslancům nabízí dvojnásobnou, tedy čtyřměsíční lhůtu pro jednání ve výborech. Kritiky nepřesvědčil. Třeba Jiří Paroubek soudí, že nová americká administrativa bude zahraniční akce přehodnocovat.

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg při svém projevu před sněmovnou zdůraznil, že veškeré vyjednávání o radaru je v rámci spojenectví NATO. Vyzdvihl také možnost významné spolupráce se Spojenými státy v oblasti vědy a výzkumu. Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, který souběžně zasedal, již obě smlouvy jednomyslně schválil.

Výbor také zároveň doporučil, aby se Senát smlouvami zabýval už na zítřejší schůzi. To ale vyvolalo rozhořčení u opozice - na zítřejší schůzi se totiž Senát sejde ještě ve starém složení, kde má ODS většinu. Radarové smlouvy by tak byly pravděpodobně hladce schváleny. ODS nakonec udělala ústupek a senátorský klub rozhodl, že požádá o odklad. Radarové smlouvy by se tak řešily až na prosincové schůzi, kdy už se Senát sejde v novém složení a ODS v něm ztratí většinu senátorů. „Nechceme vytvářet atmosféru, že někoho válcujeme. My se chováme jako slušná politická strana,“ komentoval to šéf horní komory Přemysl Sobotka (ODS).

Pokud by se vládní koalici podařilo projednat smlouvy v takzvaném prvním čtení, pak budou sociální demokraté požadovat prodloužení lhůty na jejich projednávání, uvedl Milan Urban z ČSSD. V případě prodloužení lhůty by tak na ratifikaci smluv došlo nejspíše až po Novém roce.

Mezi poslanci koloval ve sněmovně dokument, který vypadal jako dopis České televize. „Ten dopis je evidentní falzifikát, je to podvrh. Česká televize používá zcela jiné hlavičkové papíry. Zdá se, že hlavním cílem autorů bylo poškodit ČT, zahltit telefonní linky vedení zpravodajství, a proto jsme se rozhodli podat trestní oznámení na neznámého pachatele,“ uvedl mluvčí televize Ladislav Štícha.  

U sněmovny protestovali odpůrci radaru

Kolem Poslanecké sněmovny se od rána scházeli odpůrci radarové výstavby a zástupci hnutí NE ZÁKLADNÁM, kteří považují proběhlé volby za referendum o radaru a vzhledem k výsledkům protestují. Podle červencového průzkumu agentury STEM se proti zřízení základny vyslovilo 44 procent lidí. Průzkum CVVM ukázal, že s radarem nesouhlasily dvě třetiny Čechů a Češek.