Ostrava stále neví, jestli bude místo pacientů platit poplatky

Ostrava - Ostrava stále nemá jasno v tom, zda bude ve své městské nemocnici platit regulační poplatky místo pacientů. Komunisté koncem září navrhli, aby tato možnost byla zohledněna při přípravě rozpočtu na příští rok. Podle primátorova náměstka Lukáše Ženatého (ODS) však úhrada poplatků za pacienty naráží na řadu legislativních problémů. Zastupitelé tak nakonec na svém dnešním jednání rozhodli, že na úhradu regulačních poplatků pouze vyčlení v rozpočtu finanční rezervu. Její výše však zatím není jasná.

Podle Ženatého byl původní návrh komunistů spojen s konkrétním nemocničním zařízením, tedy Městskou nemocnicí Ostrava, dnes schválená účelová rezerva se však už ke konkrétnímu zdravotnickému zařízení nevztahuje. „Máme za úkol v návrhu rozpočtu vytvořit rezervu, která by případně byla dál použita pro úhradu poplatků,“ uvedl Ženatý. Výše rezervy bude známá až po sestavení městského rozpočtu. Pouze Městská nemocnice Ostrava přitom náklady vyčíslila na zhruba 24 milionů korun.

Podle Ženatého je hlavní problém v tom, že lidé mají ze zákona povinnost poplatky hradit, nemocnice naopak povinnost tyto poplatky vybírat. Pokud by město navíc regulační poplatky za pacienty hradilo pouze v městské nemocnici, mohlo by jít o nedovolenou veřejnou podporu. „Potřebujeme mít právní jistotu, že když se město rozhodne, že to bude nějakým způsobem za pacienty hradit, že postupuje v souladu se zákonem,“ dodal primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Ostravu ovládá koalice ČSSD a ODS, tedy dvě strany, jejichž názor na úhradu poplatků je zcela odlišný. Zatímco ODS by je ráda hradila, ČSSD to odmítá. Primátor a jeho náměstek dnes naznačili, že se snaží najít řešení, které by nepoškodilo dosavadní koaliční spolupráci.