Zkorumpovanost by měla lékaře přijít draho, plánuje ČLK

Praha – Česká lékařská komora se snaží omezit korupci lékařů farmaceutickými firmami. Informaci o tzv. protikorupčním balíčku přinesly dnešní Hospodářské noviny. Lékařům má v případě porušení nových pravidel hrozit i vyloučení z České lékařské komory. Členství v ní je podmínkou pro výkon lékařské praxe.

Přijímání nepřímých úplatků od farmaceutických firem za předepisování jejich produktů je považováno za běžnou praxi v českém zdravotnictví. ČLK chce protikorupčním balíčkem zakázat lékařům cesty za peníze výrobců léků na kongresy, které se konají neúměrně daleko a nemají žádnou odbornou náplň.

Lékaři by nadále neměli chodit na drahé večeře placené firmami nebo požadovat neoprávněné výhody za předepisování léků. Samotné farmaceutické firmy budou podle plánu ČLK muset zveřejňovat peníze, které případně dají lékařům za klinické studie svých léků. I v případě relativně lehčích přestupků hrozí komora svým členům mnohatisícovými pokutami.

Ačkoli za porušení pravidel může lékařům hrozit i faktický konec kariéry po vyloučení z komory, dočkal se balíček i kritiky pro přílišnou měkkost. Jan Hnízdil, který dlouhodobě poukazuje na praktiky českých lékařů a farmaceutických firem, je nespokojen s tím, že výrobci léků mohou i nadále platit lékařům pobyty na kongresech, ačkoli mají být jejich možnosti omezeny. „Není jediný důvod, aby firmy platily lékařům jakékoli kongresy. Pokud tak činí, vždy je to potenciální korupce,“ řekl Hnízdil Hospodářským novinám. Podobně se vyjádřil také náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Naopak spokojen je s protikorupčním balíčkem ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Radim Petráš. V uskupení, které vede, jsou sdruženy velké farmaceutické firmy.

Českou lékařskou komoru pochválil rovněž šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka: „Tento krok komory by měl vrátit vztahy mezi lékaři a firmami do civilizovaných mezí.“

Důkazy o existenci korupce lékařů farmaceutickými firmami přinesla před časem Česká televize. Jejímu reportérovi se podařilo proniknout na fiktivní lékařský kongres a později zjišťoval, co jeho účastníci požadují za změnu značek léků, které předepisují.