Část představitelů ODS připouští, že by nevolila Topolánka

Praha - Pokud bude premiér a předseda ODS Mirek Topolánek v prosinci znovu kandidovat na šéfa strany, podporu některých významných spolustraníků zřejmě nebude mít jistou. Jde například o místopředsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou, která připustila, že by možná nynějšího předsedu nevolila. Jasně pro jeho znovuzvolení se nevyslovil ani ministr zemědělství Petr Gandalovič. V žádném případě ho podle svých slov nebude volit Vlastimil Tlustý. Za Topolánkem naopak stojí předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Topolánek zatím svou kandidaturu oficiálně neoznámil. V pořadu Události, komentáře sice včera řekl, že bude nejspíš proti prvnímu místopředsedovi ODS Pavlu Bémovi kandidovat na post předsedy strany, ale o kandidatuře se chce definitivně rozhodnout v příštích dnech. Vše bude záležet také na tom, zda se do kongresu objeví jiný kandidát, kterého by případně sám podpořil.

Kandidaturu na funkci šéfa ODS zatím jednoznačně oznámil jen první místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Uvažuje se také o končícím moravskoslezském hejtmanovi Evženu Tošenovském, který by vyhovoval odpůrcům Béma i Topolánka. On sám zatím konečné slovo ke své kandidatuře neřekl. Poslanec Oldřich Vojíř dnes uvedl, že se chce ucházet o funkci předsedy v případě, že Topolánek nebude křeslo obhajovat. Svůj úmysl s ním údajně nekonzultoval, ale Topolánkův program je mu prý blízký. 

Většina významných členů ODS dnes nechtěla říct, koho by v čele strany upřednostnili. „Žádné jméno neřeknu, dokud nebudu vědět, s čím ti lidé přicházejí. Teď by to bylo jako tahat králíka z klobouku,“ odpověděla Němcová. Petr Gandalovič chce vybírat z kandidátů podle toho, kdo z nich bude schopen vyhrát volby. Takový kandidát podle něj musí umět odpovědět na aktuální výzvy společnosti a umět správně vysvětlit občanům to, co ODS a vláda dělá.

Zahradil: Mediální hru na Losnu nebo Mažňáka nehraji

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, předseda Senátu Přemysl Sobotka a místopředseda Senátu Jiří Šneberger nikoho jmenovat nechtěli. Jasno ale má předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, který bude hlasovat pro Topolánka. K jeho zastáncům patří také ministr vnitra Ivan Langer a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. 

Proti Topolánkovi už delší dobu vystupuje Vlastimil Tlustý. „Dominantní role pana Dalíka, který řídí pana Topolánka a celou ODS, musí skončit,“ uvedl jako důvod svého rozhodnutí. Nejvýznamnější při volbě šéfa prý pro něj bude vize, jakou kandidát předloží: „Měla by to být vizionářská renesance ODS, z níž bude jasné, co je ODS a kam kráčí.“ Premiéra kritizují i kraje, které mu zazlívají volební debakl. Ústecká ODS je například ochotná souhlasit s tím, že by se v krajských nemocnicích neplatily poplatky. „ODS v Ústeckém kraji nikdy neskrývala, že určitá forma zavedených poplatků není v souladu s jejími představami,“ řekl ČT primátor Ústí nad Labem Jan Kubata (ODS).  

Europoslanec Jan Zahradil ale nepovažuje střet Topolánka s Bémem pro ODS za dobrý. Stranu to podle něj poškodí: „Mediální hru na 'Losnu nebo Mažňáka' nehraji a totéž žádám po ostatních členech vedení ODS.“