Plynaři na Chebsku zjišťují, zda zemětřesení nepoškodila rozvody

Cheb - Distribuční plynárenská společnost RWE na Chebsku po sérii zemětřesení z uplynulých týdnů zahájila mimořádné kontroly plynárenských zařízení. Chce tak předejít případným únikům plynu v případě, že by otřesy síť poškodily. Na případné úniky nyní může občany upozornit i takzvaná nárazová odorizace, po níž lze plyn mnohem snadněji ucítit.

Kontroly se na Chebsku provádějí dvěma způsoby. Pochůzkou pracovníků přímo v terénu a speciálními detekčními vozy. Každý z vozů je schopen za jeden den prověřit až 50 kilometrů plynárenských sítí, uvedl jednatel společnosti Tomáš Tichý. „Na mimořádné akci budou využity tři detekční vozy. Plynárenské sítě jsou uloženy v zemi a nelze vyloučit, že v důsledku zemětřesení mohlo dojít k jejich narušení,“ dodal.

Upozornil na to, že v současné době ale nemá plynárenská společnost žádné informace o nárůstu úniků. „Celá akce je prevencí pro zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti dodávek zemního plynu konečným zákazníkům,“ poznamenal Tichý. „Potrubní systémy, které jsou uloženy v zemi, nejsou tak náchylné na zemětřesení, protože hmota, která je kolem potrubí, tlumí seismický efekt. Obavy jsou u nadzemního potrubí,“ informoval Milan Brož z Ústavu struktury a mechaniky hornin.

Poslední zemětřesení zasáhlo Chebsko a některé další části Karlovarského kraje v úterý. Epicentrum bylo opět u Nového Kostela na Chebsku a intenzita se pohybovala kolem 4,1 stupně Richterovy škály. Otřesy se ohlásily po přibližně týdenní pauze a v letošní sérii patřily mezi nejsilnější.

Podle dostupných údajů byla nejsilnější zemětřesení v poslední době na Chebsku zaznamenána v letech 1903 a 1908, kdy otřesy dosahovaly pěti stupňů. Na přelomu let 1985 a 1986 pak zemětřesení v oblasti dosahovalo asi 4,6 stupně. Některé zdroje uvádějí až 4,9 stupně. Letošní otřesy měly své maximum právě kolem 4,1 stupně Richterovy škály.