Topolánek a Paroubek jednali o předsednictví ČR v EU

Praha - Premiér Mirek Topolánek (ODS) a předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek se ve čtvrtek sešli a hodinu a půl jednali o českém předsednictví v Evropské unii. Topolánek a Paroubek patří od parlamentních voleb v roce 2006 k nesmiřitelným protivníkům, jejich schůzky jsou spíše výjimečné. Informuje o tom dnešní Právo.

Česko bude unii předsedat v první polovině příštího roku. Některá zahraniční média a politici ale už delší dobu zpochybňují to, zda bude Česko schopné EU v nynější ekonomické krizi řídit. Odůvodňují to euroskepticismem některých českých vládních politiků a vnitropolitickou krizí v ČR. Pochybnosti o schopnosti Česka ujmout se předsednictví vyslovili naposledy například europoslanci za bavorskou CSU.

Vnitropolitické napětí v Česku je kvůli křehké parlamentní většině vládní koalice dlouhodobé. V posledních 14 dnech ho umocnil debakl Topolánkovy ODS a naopak jednoznačné vítězství Paroubkovy ČSSD v krajských a senátních volbách. Důsledkem budou zřejmě personální změny ve vládě, ohrožen je i Topolánek v čele ODS a vlády.