Česko se stane centrálou vyjednávání o záchraně klimatu

Praha – V Praze dnes začala mezinárodní konference o změnách klimatu. Odborníci přijíždějí na pozvání českého ministerstva životního prostředí, které konferenci pořádá ve spolupráci s britskou a švédskou ambasádou. Delegáti se mají pokusit dohodnout na tom, jaká opatření by měly přijmout jednotlivé státy, aby zpomalily klimatické změny. Zásadní roli při ochraně klimatu sehraje i podpora vědy a výzkumu. Nové technologie mohou být šetrnější k přírodě, ale zároveň výhodné pro průmysl. Česko se stane v rámci předsednictví EU centrálou vyjednávání.

Český přístup k ochraně životního prostředí představil na pražské konferenci ministr životního prostředí Martin Bursík. Vystoupil také evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas nebo dánská ministryně Connie Hedegaardová, podle které tu klimatická změna už je: „Vědci nám říkají, že jsou šokováni, protože modely jim neukazovaly, jak vážná a rychlá ta hrozba je.“

Součástí programu jsou i připravované mezinárodní dohody o změně klimatu a jejich politické aspekty. V příštím pololetí se bude muset Evropská unie začít zabývat dokumentem, který nahradí dosavadní Kjótský protokol. Jeho vznik je jednou z priorit Česka pro předsednictví Radě EU, které ho čeká v příštím pololetí.

Zástupci ČR budou lobbovat po celém světě

Globální ekonomický summit, kde se o dalším postupu proti klimatickým
změnám rozhodne, se uskuteční v prosinci příštího roku v Kodani. V Evropě se navíc připravuje balíček klimaticko-energetických zákonů. Čeští zástupci proto budou jezdit po celém světě a přesvědčovat politiky o nutnosti dospět k dohodě. Navštíví například Rusko, Čínu, ale i Spojené státy. „Potřebujeme se nejprve dohodnout na evropské úrovni, potom nabídnout rozvojovým zemím finanční mechanismy, kterými dokážeme zajistit transfer moderních technologií do rozvojových zemí a zároveň chránit tropické pralesy před kácením,“ uvedl Bursík.

V Kjótském protokolu se 37 průmyslových zemí zavázalo snížit emise oxidu uhličitého nejméně o pět procent do roku 2012 proti roku 1990, kdy byl dokument podepsán. Navazující smlouva má vzniknout příští rok v Dánsku. Ministři životního prostředí Česka, Dánska a Švédska se spolu s evropským komisařem pro životní prostředí Stavrosem Dimasem shodli na tom, že současná světová finanční krize není důvodem pro zastavení snah o ochranu klimatu, naopak je argumentem pro jejich urychlení.

Martin Bursík
Martin Bursík