Na části dálnice D1 budou na Vysočině povinné zimní pneumatiky

Praha - Pokutu až 2000 korun a navíc jeden trestný bod riskují řidiči, kteří pojedou na D1 v úseku mezi Humpolcem (exit 90) a Jihlavou (exit 112) bez zimních pneumatik. Ministerstvo dopravy rozhodlo o umístění značky v tomto nebezpečném úseku na poslední chvíli. Opatření tam má platit už od zítřka. Týká se dní, kdy je teplota nižší než pět stupňů Celsia.

Zdroj: commons.wikimedia.org Autor: wikimedia

„Nevím, jestli to stihneme, aby dopravní značka byla na dálnici přesně o půlnoci na 1. listopad, ale nejpozději v prvních listopadových dnech se tam objeví,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka s tím, že značka bude mít dodatkovou tabulku: Při teplotách pod pět stupňů Celsia. Podle Hanzelky se značka musí nejprve vyrobit a musí se ten úsek dálnice osadit.

O umístění značek Zimní výbava a Zimní výbava - konec rozhodují kromě ministerstva i kraje a obce s rozšířenou působností.

Aktualizovaný seznam úseků, kde značka platí, je zveřejněn na stránkách Ředitelství silnic a dálnic. „Předpokládáme ale, že těch značek moc nebude,“ dodal Hanzelka. Převážně se jedná o 10 horských úseků silnic nižších tříd, dodal mluvčí.

S rozmístěním nových počítá Královéhradecký kraj. „Všichni motoristé, kteří pojedou do oblasti Krkonoš či Orlických hor, se budou od listopadu setkávat na příjezdových cestách s novou dopravní značkou,“ oznámilo vedení kraje.

Počasí o tomto víkendu, na který připadají dušičky, by podle meteorologů nemělo být výrazně špatné. Přesto by řidiči už měly vyjíždět, jen se zimními pneumatikami i na místech, kde to nebude povinné. Policie v tomto období očekává komplikace kvůli zvýšenému provozu. Také proto, že o dušičkách budou vyjíždět takzvaní sváteční řidiči, kteří nemají mnoho zkušeností v běžném provozu.