Bém po schůzce s hejtmany: Topolánek musí zůstat premiérem

Praha - Místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém zastává názor, že i přes prohrané volby by měl koaliční kabinet vést dál Mirek Topolánek. Sám chce Topolánka nahradit v čele ODS a připravit stranu na sněmovní volby v roce 2010. Dosluhující hejtmani se na dnešní schůzce v Praze také shodli, že by vedení ODS neměli nově tvořit pouze oni, ale několik z nich by tam určitě zasednout mělo.

Topolánek přitom už dříve řekl, že si takové rozdělení rolí mezi něj a Béma zatím neumí představit, Bém by podle něj nebyl dobrým předsedou strany. Post šéfa ODS chce obhajovat, pokud se neobjeví kandidát, kterého by případně sám podpořil.

Právě Bém se při svém boji o předsednický post chce opřít o hejtmany, kteří ve volbách přišli o práci. Nejsilnější zastání má u středočeského hejtmana Petra Bendla, u řady ale narazí. Za debakl ve volbách prý může i on. „Myslím si, že by za tento špatný výsledek ve volbách mělo nést odpovědnost víc figur než jenom jeden - Mirek Topolánek,“ myslí si například pardubický hejtman Ivo Toman. Topolánek, který zřejmě bude funkci obhajovat, má ale zastání - třeba v místopředsedovi Petru Nečasovi, který si myslí, že zvolení Béma by znamenalo konec vlády. „Dříve nebo později by ODS skončila v objetí s Paroubkovou sociální demokracií,“ říká Nečas.

Odstupující hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský prohlásil, že hejtmani mají pocit, že závažnost situace po prohraných volbách zatím všem nedošla. „Zdá se nám, že situace je bagatelizována víc, než je zdrávo,“ uvedl. Pokud by se podle něj na prosincovém volebním kongresu strany situace nevyřešila, mohlo by to mít pro ODS vážný dopad v příštích parlamentních volbách. Zopakoval také, že on sám se zatím nerozhodl, zda bude kandidovat na předsedu strany.

Současný předseda ODS Mirek Topolánek se dnešní schůzky neúčastnil - v Paříži se sešel s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym kvůli českému předsednictví EU. „Premiér o schůzce dobře ví. Nesrovnávejme sarajevský atentát s tím, že dnes hejtmani ODS jednají o osudu ODS a premiér je v zahraničí,“ uvedl končící středočeský hejtman Petr Bendl k domněnkám, že schůzka může připomínat dění v ODS v roce 1997. Bendl, který je kritikem Topolánka a spojencem Béma, také uvedl, že nynější předseda strany tím, že chce funkci zřejmě obhajovat, jen vyhrocuje situaci. Podle Bendla Topolánek zaujal pozici, „buď všichni se mnou, nebo vládu shodím“, což prý není dobře.

Odstupující hejtmani se chtějí znovu sejít zhruba sedm až deset dní před prosincovým kongresem ODS.

Kandidaturu na předsedu ODS zatím oficiálně oznámil jen pražský primátor Bém, velmi pravděpodobně funkci bude obhajovat Topolánek a kandidovat chce rovněž poslanec ODS Oldřich Vojíř, ale jen když Topolánek o předsednické křeslo nakonec bojovat nebude. Kandidovat by mohli také Tošenovský, europoslanec Jan Zahradil a také Miroslava Němcová.