Pardubice často čelí dopravním kolapsům

Pardubice - V centru Pardubic jsou každý den ucpané silnice. Městu chybí obchvaty a doprava ve špičkách kolabuje. Na křižovatkách se tvoří dlouhé kolony. Stavby slibovaných silnic, které by provoz odvedly pryč z města, mají zpoždění.

Řidiči se musí potýkat s dopravními omezeními, a to kvůli stavebním pracím na silnicích. Přehuštěný provoz způsobuje nekonečné čekání na křižovatkách. „Nápor vozidel je obrovský a dopravní infrastruktura není příznivá. I přestože se policisté snaží provoz usměrnit, tak se tvoří kolony ze všech směrů,“ vysvětluje pardubická policejní mluvčí Markéta Janovská.

Hustý provoz komplikuje výjezdy záchranářů. Přibývá dopravních nehod, které jsou někdy poněkud kuriózní. „Došlo ke střetu vozidla záchranné služby a policejního vozidla. Oba vozy jely pod majáky v dopravní špičce,“ konstatuje dispečer pardubického dopravního podniku Jiří Michek.

Dopravě má odlehčit léta plánovaný jihovýchodní obchvat. Zahájení stavby se zřejmě oproti původním odhadům opozdí. „Na pozemky máme v rozpočtu pouze pět milionů korun. To nestačí na vykoupení všech pozemků v příštím roce, takže by se dokupovaly v roce 2010,“ vysvětluje Bohumil Vebr, ředitel pardubického ředitelství silnic a dálnic. Nejbližší termín zahájení stavby je tedy možný až na konci roku 2010.

Dlouhé kolony z centra Pardubic jen tak nezmizí. Problematická zůstává i severozápadní část krajského města, kde se také už léta čeká na nové dopravní napojení.