Bém: Langer musí odejít z vlády

Praha - Kandidát na funkci předsedy ODS Pavel Bém si myslí, že ministr vnitra a jeho stranický kolega Ivan Langer by měl odejít z vlády. Uvedl tak v rozhovoru pro Lidové Noviny. Langerův rezort prý neobstál při objasňování vládních reformních kroků. Bém a Langer patří k opačným táborům v současném vnitrostranickém boji uvnitř ODS, odstartovaném debaklem strany v nedávných krajských a senátních volbách. Bém přisoudil díl viny za prohru předsedovi strany Mirku Topolánkovi, kterého chce na prosincovém kongresu strany ve funkci vystřídat. Langer zase patří k hlavním Topolánkovým spojencům.

Bém a Langer se v posledních dnech dostali do ostrého sporu kvůli jmenování Martina Červíčka ředitelem pražské policie. Bém to ve čtvrtek označil za „zločin a diverzní akci ministerstva vnitra“ a uvedl, že Červíček nemá předpoklady pro řízení pražské policie. Langer podobné výroky přirovnal k vyjádřením předlistopadového šéfa pražských komunistů Miroslava Štěpána.

Neprojde-li ODS změnou, nemá nárok na politické přežití, tvrdí Bém

Ke svým dosavadním vztahům s Topolánkem Bém řekl, že měli gentlemanskou dohodu, „která byla politickou dohodou o vzájemné podpoře, nikoli klientelistickou dohodou o tom, jak a komu se má v privatizaci prodat pražské letiště“. „Součástí dohody byla shoda, že město Praha z letiště získá třicet čtyři procent, nikoli peněz, ale akcií. A tady lze vysledovat začátek našich neshod,“ prohlásil Bém v rozhovoru.Bém také řekl, že v minulosti nesouhlasil s řadou kroků Topolánka jako premiéra - třeba s návrhy přenechat ve vládě křesla ministrů financí a životního prostředí zástupcům KDU-ČSL a Strany zelených Miroslavu Kalouskovi a Martinu Bursíkovi. „Ale jakmile se výkonná rada rozhodla, že to tak bude, já držím basu a mlčím! Při diskusích o vládě jsem remcal a byl nespokojený, ale dnes musím říct, že Kalousek je výborný ministr. Mlčím, respektive mlčel jsem do okamžiku, kdy pro mne tím katastrofálním debaklem spadla klec. Pokud ODS neprojde hlubokou změnou, nemá nárok na politické přežití.“

Bémovi vadila především prezentace ODS veřejnosti

Podle Béma ODS nevysvětlovala lidem daňové změny a klíčový pilíř její reformy ODS - rovnou daň. „To měl vysvětlovat Mirek Topolánek!“ řekl. Záměry podle Béma nevysvětloval ani ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Veřejnost podle Béma asi málo ví i o ministerstvech průmyslu a obchodu nebo práce a sociálních věcí. V jejich čele stojí občanští demokraté Martin Říman a Petr Nečas, kteří jsou rovněž řazeni mezi spojence Topolánka.

Kromě Béma se chce o funkci předsedy strany ucházet i Topolánek, zatím je tak rozhodnut. Kandidovat by chtěl i poslanec ODS Oldřich Vojíř, a to tehdy, když to neudělá Topolánek. Pokud by se Bém a Topolánek vzájemně nedohodli, svoji kandidaturu připouští rovněž europoslanec ODS Jan Zahradil.