Čerstvý královéhradecký senátor Vladimír Dryml se vidí v hejtmanském křesle

Hradec Králové - Nově zvolený senátor za ČSSD Vladimír Dryml považuje vysoký počet preferenčních hlasů za určující pro jeho výkon funkce hejtmana. Přes 10 000 preferenčních hlasů vyneslo Drymla z původního devátého místa do čela kandidátky ČSSD v Hradci Králové. Úspěšný kandidát se vzápětí pustil do kritiky poslankyně Hany Orgoníkové, která vede koaliční vyjednávání v Královéhradeckém kraji.

V pátek večer se sociální demokraté dohodli na vytvoření levostředové koalice s KDU-ČSL a stranou SNK Evropští demokraté. V zastupitelstvu se 45 členy bude mít koalice většinu 25 křesel. Koaliční dohoda přisuzuje Vladimíru Drymlovi roli náměstka hejtmana. Ten ale považuje Hanu Orgoníkovou za nekompetentní k vyjednávání a lídra kandidátky ČSSD Lubomíra France za nevhodného pro hejtmanské křeslo. „Když lidé, kteří nyní vedou vyjednávací tým, nedokážou pro ČSSD dohodnout nejlepší podmínky, musím to vzít do ruky já. Zatím se jednalo jenom o korytech, ale nikoliv o tom, jak splnit sliby, které jsme dali voličům,“ prohlásil Dryml, který ještě před druhým kolem senátních voleb Lubomíra France pro hejtmanský post otevřeně podpořil.

Čerstvému senátorovi se také nelíbí, že socialisté v Královéhradeckém kraji nevyjednávali o podpoře menšinové vlády s KSČM. Strana SNK Evropští demokraté, která ve volbách získala tři mandáty, prý patří do propadliště dějin.

Volby v Královéhradeckém kraji vyhrála ČSSD se ziskem 18 mandátů z celkových 45. Druhá skončila ODS se 13 mandáty, následuje KSČM se sedmi a KDU-ČSL se čtyřmi mandáty. Komunisté a dosud vládnoucí ODS přecházejí do opozice. Ustavující zasedání nového krajského zastupitelstva s volbou hejtmana a rady kraje bude 12. listopadu.