V Česku padaly teplotní rekordy, meteorologové naměřili přes 20 stupňů

Olomouc - Hned na několika místech v České republice dnes padl teplotní rekord. Meteorologové překonání maxim zaznamenali v Jeseníku, v Šumperku, Olomouci a Přerově. V hanácké metropoli se teplota vyšplhala až na 20,4 stupně Celsia, v Jeseníku bylo o jednu desetinu stupně chladněji - 20,3 stupně. Rovněž v Šumperku meteorologové naměřili rekord - 18,7 stupně. V Přerově pak teploměry ukázaly 19,7 stupně Celsia. Teplotní rekordy padly také v Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji.

Rekord v Jeseníku pochází z roku 2004 a činil 16,6 stupně, v Olomouci padl teplotní rekord starý čtyřicet let, který činil 18,4 stupně, v Přerově pak padl dokonce stodvacetiletý rekord 19,1 stupně Celsia a v Šumperku dnešní hodnoty překonaly rekord starý 38 let (17,4 stupně).

Lidé na Olomoucku se mohou na vysoké teploty těšit i v příštích dnech, do Česka totiž proudí velmi teplý vzduch.

Rekordy padly i na severu Moravy a na Hradecku

V Moravskoslezském kraji naměřili meteorologové na stanici Červená hora nedaleko Guntramovic na Opavsku 15,7 stupně, ve Světlé Hoře na Bruntálsku pak ještě skoro o dva stupně více - 17,4 stupně Celsia. Na obou místech tak byla překonána 40 let stará maxima. Nejvyšší teploty pro tento den byly na Červené hoře 15,2 stupňů v roce 1968, na Světlé Hoře pak padl rekord ze stejného roku ve výši 15,8 stupňů.

V Hradci Králové vystoupala teplota na 18,2 stupně Celsia - a opět padl rekord pro třetí listopadový den. Ten původní byl z roku 1970 a byl o sedm desetin stupně nižší. Teplo bylo také na Zlínsku, například v Holešově na Kroměřížsku se teplota dokonce vyšplhala nad 20 stupňů
Celsia. Rekordy padaly i ve Starém Městě nebo Vizovicích.

Historicky výjimečně teplý den zaznamenali také v nejjižnějších oblastech Moravy. Výrazně to mohli pocítit obyvatelé Strážnice na Hodonínsku. Teplota se tam dnes vyšplhala na 20,8 stupně Celsia, čímž byl pokořen teplotní rekord z 3. listopadu 1970. Zatímco ve Strážnici byl zlomen 38 let starý rekord, v Brně a v Brodu nad Dyjí na Znojemsku byly pokořeny rekordy z roku 1996, kdy byl 3. listopad také velmi teplý. V Brně dnes meteorologové zaznamenali 17,6 a v Brodu 18,6 stupně Celsia.

Lidé v parku
Lidé v parku