Povolební vyjednávání ve většině krajů pokračují

Ostrava - Další týden jednání nepřinesl v Moravskoslezském kraji odpověď na otázku, kdo bude s vítěznou ČSSD vládnout. Přestože lidovci odmítli koalici s ČSSD a komunisty, nepovažují sociální demokraté projekt za ztracený. Jak budou vypadat koalice v krajích, je zatím jasné jen na dvou místech v republice. V kraji Vysočina bude menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů, v Královéhradeckém kraji dojednali sociální demokraté koalici s lidovci a sdružením nezávislých kandidátů.

Intenzivně se jedná v Ústeckém kraji, kde definitivně padla myšlenka velké koalice s ODS, se kterou sociální demokraté nechtějí dál jednat. Spolupráci ale nabídla všem ostatním stranám, které zasednou v novém zastupitelstvu. Zatím není ani jasné, jestli nakonec bude novým hejtmanem lídr kandidátky Jaroslav Foldyna.

V Libereckém kraji ČSSD ukončila vyjednávání o krajské koalici s hnutím Starostové pro Liberecký kraj. Nadále bude pokračovat v jednání se Stranou pro otevřenou společnost, s níž chce vytvořit menšinovou koalici. Nová menšinová koalice by měla jen 18 hlasů a musela by zřejmě hledat podporu u komunistů.

Dosavadní povolební vyjednávání o podobě koalice v Plzeňském kraji nasvědčují tomu, že vítězná ČSSD se pokusí o sestavení menšinové vlády. Sociální demokraté předem vyloučili velkou koalici s ODS, padla zřejmě také myšlenka na vytvoření velké duhové koalice sestavené ze zástupců všech zvolených stran, neboť ODS a Koalice pro Plzeňský kraj odmítly účast v radě s komunisty. ČSSD přitom také odmítla vytvoření dvoustranné koalice s KSČM.

V Karlovarském kraji patrně vznikne levicová dvoukoalice vítězné ČSSD a komunistů. ČSSD nabídla účast ve velké koalici všem stranám, ty ale kvůli KSČM postupně odmítají.

Ani na jihu Moravy není dva týdny po volbách jasné, kterou ze stran vyzve vítězná sociální demokracie ke koaličním rozhovorům. Poté, co zkrachoval projekt menšinové vlády ČSSD, chtějí její představitelé dál jednat se zástupci všech stran zvolených do zastupitelstva o většinové vládě.