Topolánek neočekává změny vlády po jedné koaliční schůzce

Praha – Po telefonickém hovoru premiéra Mirka Topolánka s předsedou Lidovců Jiřím Čunkem se rýsuje termín společné koaliční schůzky, kde se má o personálních změnách začít intenzivně jednat. Sám Topolánek však tvrdí, že od úvodních setkání nelze očekávat zásadní stanoviska. Podle informací Rádia Česko s odvoláním na vládní zdroje se má první ze série schůzek odehrát již v sobotu. Kvůli Topolánkově účasti na jednání visegrádské skupiny v Polsku je dnešní jednání koalice zřejmě zrušeno.

Topolánek vybídl veřejnost k trpělivosti, Lidé by podle něj neměli „druhý den po schůzce“ čekat zásadní změny. Na setkání po nedávné drtivé porážce koaličních stran v krajských a senátních volbách by lídři vládních stran měli jednat o prioritách kabinetu a personálních změnách v jeho složení. „Teď čekám, kdy mi v mém nabitém programu najdou tento týden schůzku s předsedy obou koaličních stran. Já ten termín neznám,“ řekl novinářům Topolánek.

Po prohraných krajských a senátních volbách se na nutnosti změn shodují i sami ministři. Zatím však ani oni, ani Topolánek neřekli, kdo z kabinetu odejde. Spekuluje se zejména o ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi, který prosadil nepopulární reformy, nedokázal je ale před veřejností obhájit. V médiích se objevují také úvahy o případném odvolání ministra zemědělství Petra Gandaloviče.

Topolánkův stranický rival Pavel Bém veřejně žádá odchod ministra vnitra Langera, křeslo nemají jisté ani ministři z menších koaličních stran.