Verdikt ve sporu o autorství písně padne na konci listopadu

Praha - Rozsudek v kauze zpěváka Jana Kalouska a bývalého kytaristy kapely Support Lesbiens Jaromíra "Yardy" Helešice, která je podle soudce Martina Valehracha první svého druhu v Česku, odročil Pražský městský soud na 25. listopadu. První z hudebníků tvrdí, že Helešic použil ve své skladbě In Da Yard motiv z Kalouskovy o deset let starší písně Chodím ulicí. Podle kytaristy je podobnost několika taktů jen náhodná. Znalec z brněnské JAMU soudu v září při předchozím jednání sdělil, že oba muži čerpali z jakéhosi obecného zdroje, což je prý v popu běžné.

Soudce Martin Valehrach dnes vyslechl dva svědky navržené Helešicem - profesora Milana Zelenku, se kterým údajně kytarista vznikající píseň In Da Yard konzultoval, a Kryštofa Michala, zpěváka kapely Support Lesbiens. Michal prohlásil, že skladbu In Da Yard slyšel při nahrávání ve studiu snad tisíckrát, avšak ani jednou ho při tom nenapadlo, že by byla podobná Kalouskově písni.

Podle Zelenky se nedá mluvit o „ukradené melodii“, protože celý spor se týká dvou opakujících se tónů, což z hudebního hlediska melodie není. Soudce ho ale zarazil s tím, že v případu nevystupuje jako znalec, ale jako svědek, a k otázce případného plagiátorství se proto nemůže vyjadřovat.

Podle názoru soudního znalce jsou obě skladby obyčejné, neobjevné a využívají „prvky dávno známé již odjinud“. Ve dvou taktech se melodicky zcela shodují, v dalších několika taktech se liší jen nepatrně. Určité shody se ale podle něj dají vysledovat téměř ve všech popových písních, v projednávaném případu jsou pouze více nápadné. Podobnou melodii, jakou Kalousek použil v Chodím ulicí, už prý například kdysi zpívala zpěvačka Jitka Zelenková.