Ostravští řidiči stále jezdí na letních pneumatikách

Ostrava - Ostravští policisté dnes kontrolovali pneumatiky řidičů, přestože zimní pneumatiky nejsou na většině českých a moravských silnic povinnou součástí zimní výbavy. Kontrolovali také, zda hloubka dezénu pneumatik splňuje bezpečnostní normy a informovali o platnosti nové značky - zimní výbava.

Z výsledků kontroly vyplývá, že většina aut měla během 3. listopadu pořád pneumatiky letní. „Převážná část vozidel není přezuta a dokonce pneumatiky, které na vozidlech jsou, tak nejsou úplně v nejlepším stavu,“ konstatuje tisková mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Na vybraných úsecích budou auta muset jet jen se zimními pneumatiky s povinnou hloubkou dezénu nebo s řetězy. Značka zimní výbava se symbolem automobilu a sněhové vločky platí od prvního listopadu. „U osobních automobilů je minimální hloubka dezénu zimní pneu 4 milimetry, u těch těžších je to 6 milimetrů," vysvětluje Holčáková.

Tam, kde ale nová dopravní značka není, řidiči své vozy přezouvat na zimní pneumatiky nemusí. Podle policie i techniků pneuservisů jde ale o hazard. „Přezouvat by se mělo podle výrobců pneumatik, pokud průměrné denní teploty poklesnou pod 7 stupňů. V té době je asfalt studený a přilnavost letní pneumatiky je minimální,“ říká technik Vilém Peterskovský.

Počasí má být do konce týdne ještě nad teplotním průměrem. V polovině listopadu by se ale mělo ochladit, a tak by řidiči podle policie neměli s přezutím zimních pneumatik otálet.

Značka "Zimní výbava"
Značka „Zimní výbava“
Více fotek
  • Značka „Zimní výbava“ autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/506/50520.jpg
  • Policisté v Ostravě kontrolovali zimní pneumatiky. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/506/50519.jpg