Velvyslanec Graber: Rušení víz a protiraketová ochrana jsou nezávislé projekty

Praha - Velvyslanec USA v České republice Richard Graber potvrdil veřejnosti, že Spojené státy jsou připraveny na 17. listopad jako datum ukončení vízového styku s ČR a jasně s ním počítají. Upozornil také na transparentnost a výrazné zjednodušení administrativy pomocí internetového dotazníku ESTA. Po zaslání údajů by odpověď úřadů měla obratem přijít během několika vteřin. V souvislosti s hlasování českého parlamentu o vybudování americké základny v Čechách však Graber odmítá jakoukoliv vzájemnou návaznost těchto dvou projektů.

„Lidé se nebudou muset dostavit na ambasádu, nemusí platit výlohy za vízové zažádání a hlavně nemají povinnost podstoupit pohovor na ambasádě. Vše, co potřebují, je pro cestu na letiště přibalit vytisknuté potvrzení spolu s biometrickým pasem,“ uvedl Graber v rozhovoru pro ČT.

Velvyslanec doufá, že procento odmítnutých žádostí o vstup do USA bude minimální. „I Spojené státy se stejně jako ČR chtějí bránit proti zločinu. Pokud bude žádost zamítnuta, je samozřejmě možné absolvovat klasický pohovor v prostorách ambasády,“ dodal Graber. Kromě ČR končí vízová povinnost dalším šesti státům - Slovensku, Maďarsku, Litvě Estonsku, Lotyšsku a Jižní Koreji.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Nejvyšší zástupce americké diplomacie v Česku se v souvislosti s odstupujícím prezidentem Georgem Bushem chystá taktéž nabídnout svou funkci k dispozici. Rozhodnutí, zda bude v postu velvyslance pokračovat, nechává na novém vedení USA. „Velvyslanci slouží svým prezidentům. Práce v Česku pro mě byla ohromnou zkušeností. Co bude dál, nechávám na osudu a novém americkém prezidentovi.“

Graber jako republikán a zkušený organizátor minulých kampaní George W. Bushe pozorně sledoval počínání nynějšího kandidáta Johna McCaina. „Myslím, že McCain v dané chvíli udělal co mohl. Obama však změnil způsob, jakým se vedou kampaně. Dokázal získat ohromné sumy peněz pro svou kampaň od samotných občanů. McCainovi se možná nepodařilo v takové míře oslovit voliče, ale nejnovější výzkumy dokládají, že volba bude velmi dramatická,“ zhodnotil Graber.