Novým ředitelem dopravní policie je Leoš Tržil

Praha - Dopravní policisty povede dosavadní šéf jihomoravských dopraváků Leoš Tržil. Policejní ředitel Oldřich Martinů ho dnes oficiálně jmenoval do funkce. Tržilův předchůdce Martin Červíček se již na počátku října ujal řízení pražských policistů a ve funkci jej prozatímně zastal jeho zástupce Vladimír Stupka. Na svého předchůdce chce Tržil navázat s koncepcí, která už nepočítá s celorepublikovými policejními zátahy typu Kryštof, ale spíš s vyšším počtem regionálních akcí.

„Chtěl bych zajistit trend snižování nehodovosti o deset procent ročně,“ řekl Tržil krátce po svém jmenování. „Vedení policejní prezídia očekává hlavně pokračování v systémových změnách, které bylo nastaveno už předchozím ředitelem,“ nastívil plány, které s novým ředitelem mají, náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek. Policejní prezident Oldřich Martinů prohlásil, že od Tržila očekává připravení konkrétních opatření pro piráty silnic, kteří ohrožují slušné účastníky silničního provozu.

Šestatřicetiletý Tržil stál v čele jihomoravské dopravní policie tři roky. Již dříve uvedl, že pokud uspěje, chce se zaměřit na kontroly nákladních aut a autobusů, a to nejen ve vztahu k jejich technickému stavu, ale také k tomu, jak jejich řidiči dodržují nařízené přestávky. Podle něj není třeba na dálnicích plošně zakazovat předjíždění nákladních aut. Stačí jen značkami zakázat předjíždění v rizikových úsecích dálnic, které jsou již dobře známy.

Tržil se chce zaměřit hlavně na motorkáře a nákladní auta

Leoš Tržil:

„Především jsem proti plošným dopravním akcím, které jsou jednostranně zaměřeny. To se neosvědčilo.“

Tržil se vyslovil i pro vytvoření týmů dopravní policie, které budou využívat výhradně motocykly a zaměří se na motorkáře. Členové týmů by měli dohlížet nejen na jejich chování, ale zároveň být partnery motorkářů na preventivních akcích: „Je nutné je dělat regionálně, a to vždy s ohledem na potřeby každého kraje nebo okresu.“ Ve své koncepci tak zřejmě naváže na Červíčka, který změnil strategii silničních kontrol a místo celostátních kontrol typu Kryštof zavedl vyšší počet regionálních dopravněbezpečnostních akcí.

Spolu s Červíčkem považuje Tržil za neméně důležité i zvýšení počtu dopravních policistů. Dopravní policie má od ledna zhruba 4200 tabulkových míst. Červíček ale před časem uvedl, že by se do budoucna jejich počet mohl zvýšit až na 5000. V září podle něho k plnému stavu
chybělo přes 600 policistů. 

Výsledky výběrového řízení jsou známé už týden

Výsledky výběrového řízení jsou známé už týden, Martinů je ale nechtěl prozradit. Podle médií měl šanci i ředitel severomoravské dopravní policie Jiří Zlý a policejní rada Josef Daniška. Výběrové řízení na Červíčkův post bylo vypsáno poté, co se nenašel vhodný adept. Sám Červíček stál v čele dopravní policie od léta loňského roku, kdy nahradil odvolaného Zdeňka Bambase, který byl ve funkci 14 let.