V mosteckém Chanově odstartovala kampaň za vzdělání Romů

Most - Celorepubliková kampaň s názvem Udělej něco!, která si klade za cíl změnit dosavadní životní úroveň Romů, dnes odstartovala seminářem pro děti z chanovské školy v režii kapely Gipsy.cz. Kampaň je zaměřena na Romy ze sociálně vyloučených lokalit s cílem vytrhnout je z letargie a deprese, v níž se řadu let nacházejí. Děti si vyslechly i životní příběh frontmana skupiny Radka Bangy, který je jako úspěšný Rom jednou z tváří kampaně.

Členové Gipsy.cz se snažili děti přesvědčit o důležitosti vzdělání v budoucím životě každého z nich. „Řada Romů má zejména hudební nadání. Pokud však nebude na sobě pracovat a tvrdě trénovat, těžko se nějak smysluplně uplatní. Děti často ukončují své vzdělání devátou třídou základní školy a přizpůsobují se přežívání na sociálních dávkách, jak to vidí bohužel i v rodině. Je to velký problém,“ uvedla Radka Steklá z občanského sdružení Romea.

Mnoho dětí předvedlo členům populární kapely své nadání. V většině přípdadů však svůj talent nedokáží prosadit a místo toho mají problémy s vlastním uživením. „Rodiny z problémových lokalit mnohdy nedokáží nadané dítě přinutit k tomu, aby svůj talent rozvíjelo,“ jak poznamenal Vojtěch Lavička z Gipsy.cz.

Kampaň, zaměřenou na vzdělávání, přivítali i občanská sdružení a neziskové organizace působící v chanovském sídlišti. Kampaň bude pokračovat v Brně, Břeclavi, Praze, Přerově a v Ústí nad Labem. V hromadných prostředcích a na sociálních odborech budou k vidění plakáty s česko-romským nápisem Udělej něco! (Ker vareso!). Vždy jedna ze čtyř romských osobností se na plakátech ukáže ve dvou podobách: jako nezaměstnaný a rezignovaný člověk a jako úspěšný a spokojený člověk. Vedle Bangy to budou novinářka Jarmila Balážová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví v Praze 14 David Beňák a herečka Denisa Demeterová. Vláda hodlá na organizaci projektu uvolnit zhruba půl milionu korun.