Složitá koaliční vyjednávání probíhají v dalších krajích

Plzeň - Kromě Karlovarského a Moravskoslezského kraje se dnes o možných koalicích jednalo také ve čtyřech dalších krajích. Zatímco v Karlových Varech a Ostravě jsou již složení i s historickým návratem komunistů jasné, v Plzeňském, Ústeckém, Libereckém a Jihočeském regionu zastupitelstvo prozatím není. Kromě západu Čech, kde pravděpodobně vznikne menšinová vláda ČSSD, je v ostatních krajích nejpravděpodobnější variantou koalice sociálních demokratů s KSČM.

Ani po dnešním kole povolebního vyjednávání v Plzeňském kraji vítězná ČSSD nechce říci, jakou podobu bude mít krajská rada. Podle prohlášení zástupců zbývajících stran se sociální demokraté nejspíš chystají na vytvoření menšinové krajské vlády. Vyjednavač ČSSD a její krajský šéf Václav Votava ale tuto variantu nechce zatím komentovat. „Můžeme jen říci, že mimo naše úvahy je už sestavení pravolevé koalice ČSSD, ODS a Koalice pro Plzeňský kraj,“ řekl po dnešním jednání Votava. Už dříve sociální demokraté rezolutně vyloučili velkou koalici s ODS, účast v duhové koalici se všemi zvolenými stranami zas kvůli přítomnosti komunistů vyloučila ODS a Koalice pro Plzeňský kraj.

Ústeckém kraji uzavře písemnou dohodu o spolupráci v zastupitelstvu zřejmě vítězná ČSSD s komunisty. Tuto dohodu chtějí obě strany zveřejnit, řekl dnes po jednání vyjednávacích týmů stran předseda ČSSD v kraji Petr Benda. Dodal, že kdo vytvoří krajskou koalici, ale není dosud jasné. Jednání prý ještě nějakou dobu potrvají. Socialisté a komunisté mají v pětapadesátičlenném zastupitelstvu většinu 34 hlasů.

Koaliční jednání v Libereckém kraji se komplikují a sociální demokraté dnes nevyloučili možnost vzniku menšinové vlády ČSSD s tichou podporou komunistů. Po jednání se zástupci Strany pro otevřenou společnost (SOS) to řekl krajský předseda ČSSD Michal Kraus. Lídr kandidátky ČSSD Stanislav Eichler podotkl, že strana je připravena jednat se všemi subjekty v krajském zastupitelstvu včetně ODS a komunistů. Podle Krause jsou komunisté zatím jediným stabilním partnerem, který nemění svá stanoviska. Jednání se podle něho zatím přerušilo, dokud si SOS nevyjasní svou pozici. „Je na SOS, aby se mezi sebou dohodli a pak se vrátíme k jednacímu stolu,“ řekl novinářům Eichler.

Podoba budoucího vedení Jihočeského kraje zůstává taktéž nadále otevřená. Vítězní sociální demokraté stále plánují schůzky s vyjednávacími týmy všech tří stran, které se ve volbách probojovaly do krajského zastupitelstva. Zatímco občanským demokratům a lidovcům už ve čtvrtek ČSSD nabídla účast v krajské koalici, komunisté tuto nabídku ani dnes nedostali. Přesto je schůzka naplnila větším optimismem, že zástupci KSČM dostanou šanci podílet na správě kraje, než se dosud jevilo.

Město Plzeň
Město Plzeň
Více fotek
  • Město Plzeň autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/453/45257.jpg
  • Ústecký kraj autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/366/36501.jpg
  • Liberec autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/443/44247.jpg
  • Jihočeský kraj autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/455/45500.jpg