Švédský premiér přijede do Prahy kvůli předsednictví EU

Praha – Předseda švédské vlády Fredrik Reinfeldt přijede dnes do Prahy, aby si promluvil se svým českým protějškem Mirkem Topolánkem o předsednictví Radě EU, o které se v příštím roce má podělit právě Česko a Švédsko. Mají hovořit o problémech, jejichž řešení bude trvat příliš dlouho pro jediné půlroční předsednictví. Oba státy jsou navíc stále znepokojeny údajnými francouzskými plány na omezení vlivu Rady Evropské unie s pomocí eurozóny. Stejným tématem se bude zabývat Výbor pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny, jehož jednání se zúčastní místopředseda vlády Alexandr Vondra.

Reinfeldt s Topolánkem se dnes budou zabývat tím, jak oba budoucí předsedové Rady EU přistoupí k řešení osudu Lisabonské smlouvy, vztahu k Rusku, ekonomické krize či ekologických problémů.

Jednání premiérů by se mělo dotknout také úvah francouzského tisku o plánu prezidenta Sarkozyho na omezení vlivu Česka a Švédska s pomocí eurozóny. Ani jeden z příštích předsednických států Evropské unie neplatí eurem a není členem tohoto neformálního společenství.

Tato hrozba představitele obou zemí stále znepokojuje, přestože francouzský prezident Nicolas Sarkozy při setkání s Mirkem Topolánkem řekl, že se k ničemu podobnému nechystá. „Nepřeji si, aby se skupina eurozóny scházela pravidelně. Pokud bude krizově zasedat během českého předsednictví, bude Praha samozřejmě na jednání přizvána,“ uvedl Sarkozy minulý pátek.

Český ministr pro evrospké záležitosti Alexandr Vondra bude dnes o možném ohrožení předsednictví EU hovořit také před poslanci Výboru pro evrospké záležitosti. Již dříve ale jednal s Německem a slíbil jeho podporu v případě, že by se Sarkozy skutečně pokusil obejít Česko a Radu Evropské unie s pomocí eurozóny.