Žalobkyni se nelíbí okolnosti Ďuričkova vyjádření pro média

Praha - Pražské městské státní zástupkyni Janě Hercegové se nelíbí okolnosti, za jakých se hoteliér Bohumír Ďuričko vyjadřoval v úterý pro média k incidentu, při němž údajně zavraždil Václava Kočku mladšího. Obrátila se proto na šéfa vězeňské služby Luďka Kulu, aby postup podřízených z pankrácké vazební věznice prošetřil. Podle vězeňské služby ale pankrácká věznice nepochybila.

Hercegová má podle Zenklové dvě výtky. První se týká toho, že Ďuričko může podle mluvčí přijímat návštěvy pouze jednou za dva týdny. To se ale v tomto případě nestalo, protože poslední návštěvu měl prý podnikatel 27. října. Novináři jej pak ve vazbě navštívili zhruba o týden později. Dřívější termín návštěvy podle Zenklové musí jako mimořádný povolit ředitel věznice. „Musí k tomu být závažný důvod. Za takový důvod městská státní zástupkyně nepovažuje umožnit obviněnému z vraždy, aby se veřejně vyjadřoval ke svému činu,“ uvedla Zenklová. Hercegová také podle ní označila za nestandardní, že novináři při návštěvě vazební věznice používali fotoaparáty a kamery.

„Trváme na tom, že jsme postupovali v souladu se zákonem,“ reagoval ovšem mluvčí vězeňské služby Robert Káčer. Podotkl, že podobná rozhodnutí jsou plně v kompetenci ředitele věznice, který podle závěrů nadřízených nepochybil.

Tragická událost se odehrála ve čtvrtek 9. října po křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Podle policie se Ďuričko a Kočka mladší dostali do sporu a následně i do potyčky. Ďuričko pak údajně vytáhl zbraň a Kočku mladšího zastřelil. Kočka mladší byl zasažen třemi výstřely do hrudi. Ďuričkovi kvůli tomu hrozí deset až patnáct let vězení.

Ďuričko v úterý médiím popsal svou verzi události. Hoteliér řekl, že v restauraci seděl u stolu se svou přítelkyní, s provozovatelem Matějské poutě Václavem Kočkou starším a dalším Paroubkovým přítelem Vratislavem Šlajerem. Kočka starší prý v narážce na jejich finanční poměry Ďuričkovi řekl, že tam může být jen proto, že si to přeje Paroubek. Ďuričko mu na to údajně odvětil, že kdyby také „točil kolotoči“, tak má tolik peněz, jako on. Kočka starší se pak prý urazil a šel k baru.

Kočka starší se ale vzápětí vrátil v doprovodu svého syna, řekl novinářům Ďuričko. Kočka mladší prý vykřikl, že nebude urážet jeho otce, a Ďurička udeřil. Podnikatel pak podle svých slov vytáhl zbraň, kterou Kočka mladší viděl. Přesto jej prý udeřil podruhé. Ďuričko médiím řekl, že upadl na svou těhotnou přítelkyni. Bál se prý o život svůj, své přítelkyně i nenarozeného dítěte, a proto třikrát vystřelil směrem ke Kočkovi mladšímu.

Kočka starší však incident podle dřívějšího vyjádření jeho právníka Josefa Lžičaře popsal jinak. Vše se prý odehrálo rychle a nečekaně - když hovořil u stolu se Šlajerem, tak prý zaslechl tři rány a pak již jen viděl svého syna, jak leží na zemi, uvedl před časem Lžičař. Pro deník Právo to pak Kočka starší označil za popravu. Že by jeho syn Ďurička napadl si nevšiml. Podobně se již dříve vyjádřil i Šlajer, který prý střelbu neviděl, i když se vše odehrálo v jeho těsné blízkosti. V tu chvíli se otočil ke své partnerce, protože prý Kočka mladší něco Ďuričkovi šeptal do ucha. Ani on si podle svých slov nevšiml, že by Kočka mladší Ďurička napadl. Když zazněla střelba, tak si prý myslel, že jde jen o žert.

Soud poslal Ďurička pár dnů po údajné vraždě do vazby. Hoteliér si proti tomu podal stížnost, o které zatím nebylo rozhodnuto. Jeho advokát dnes podal žádost o propuštění Ďurička na kauci ve výši tří milionů korun.

Václav Kočka byl zastřelen na začátku října v pražské restauraci Bohumírem Ďuričkem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24