České dráhy ani autobusy letos nedostanou od Plzeňského kraje více peněz

Plzeň - České dráhy ani autobusoví dopravci nedostanou letos od Plzeňského kraje více peněz na zajištění základní dopravní obslužnosti. Velcí dopravci požadovali navýšit krajské dotace kvůli drahé naftě, ČD například o 25 milionů korun. "Nafta za poslední dva měsíce výrazně klesá, není důvod přidávat," řekl ale Miroslav Jaroš, radní pro Plzeňský kraj, který je objednavatelem spojů.

„Odhadoval bych to, že dopravci skončí po vyúčtování nafty na konci roku nula od nuly,“ dodal. Kraj tak letos nebude přidávat nikomu, ani ČD, ani žádnému z 15 autobusových dopravců působících v kraji.

Příští rok, kdy si oba druhy dopravy mírně polepší, ujedou ČD i všichni autobusoví dopravci stejně kilometrů jako letos. Žádná linka ani spoj podle Jaroše z jízdních řádů nezmizí. ČD i autobusové firmy dostanou od kraje na krytí ztrát z přepravy osob shodně o deset milionů korun více než letos, což zhruba respektuje inflační růst.

Osobní vlaky v regionu najedou 5,24 milionu kilometrů ročně, kdežto autobusy 13,3 milionu km. Dotaci na obslužnost dostává 15 autobusových firem, přičemž přes 90 procent inkasuje plzeňské ČSAD. Železniční dopravu lidí do práce, škol a nemocnic zajišťují v regionu pouze ČD, jiný přepravce zatím na koleje nevstoupil.