Premiéři Česka a Švédska se ohledně předsednictví EU na mnohém shodli

Praha - Švédský premiér Fredrik Reinfeldt a jeho český protějšek Mirek Topolánek se dnes v Praze na společném jednání ohledně postupu při předsednictví EU shodli na mnoha společných názorech, proto podle jejich slov nebude předání evropského žezla v polovině příštího roku žádným problémem. ČR se do čela unie postaví v lednu, Švédsku předsednictví předá v pololetí.

Premiéři spolu jednali o tématech předsednictví, která budou muset obě země řešit. Tématem byla především Lisabonská smlouva, která má upravit fungování rozšířené unie. ČR by měla příští rok jednat s Irskem, které smlouvu v referendu zamítlo, o jejich podpoře. Sama ji zatím ale neratifikovala a podle Topolánka to letos nejspíš nestihne. Lisabonskou smlouvu posuzuje nyní Ústavní soud. Ani Švédové zatím dokument neratifikovali. Reinfeldt věří, že tak snad učiní koncem listopadu. Dohodu označil za „základní smlouvu“ unie.

Dalším z témat bylo řešení finanční krize. Topolánek uvedl, že Česko v čele unie bude muset čelit spíše jejím dopadům a ochlazení ekonomiky. ČR je připravena k opatřením, ale bude protestovat proti případným „nadbytečným regulacím“, uvedl český premiér.

I dnes musel Topolánek čelit dotazům švédských novinářů, zda Česko předsednictví zvládne. Pochybnosti se objevily v zahraničním tisku. „Připravovali jsme se dva roky a nepochybně to zvládneme,“ uvedl Topolánek. Dodal, že ČR je připravena i na řešení aktuálních otázek. V době francouzského předsednictví se například odehrával konflikt v Gruzii a vypukla finanční krize. „Předsednictví by mělo být hodnoceno ne před jeho začátkem, ale po skončení,“ dodal švédský premiér.