Soud musí Železného kauzu milionového krácení daní znovu projednat

Praha - Pražský městský soud se bude muset znovu zabývat jednou z kauz europoslance a bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Pražský vrchní soud dnes zrušil verdikt prvoinstančního soudu, který Železného zprostil obžaloby z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů v CET 21, a případ mu vrátil k novému projednání. Soud se kauzou podle verdiktu nezabýval tak detailně, jak bylo třeba. Podle spisu ošidil Železný spolu s dalšími pěti muži stát o více než 38 milionů korun.

Prvoinstanční soud podle pražského vrchního soudu pominul některé důkazy, hlavně výslech několika svědků, kteří by do případu mohli vnést jasno. Železný ani ostatní obžalovaní nechtěli výsledek jednání komentovat. Jejich advokáti jsou ale podle nich připraveni je očistit.   

Podle obžaloby byla v dubnu 1996 jménem společnosti CET 21, s.r.o. založena akciová společnost CET 21, jejíž akcie nakoupili přibližně rovným dílem Železný, Josef Alan, Fedor Gál, Vlastimil Venclík a Peter Hunčík. Železný pak podle spisu začátkem července se společníky uzavřel smlouvu, že na něj převedou 43,31 procenta obchodního podílu v CET 21, s.r.o., za což údajně Alan, Gál, Venclík a Hunčík inkasovali každý 500 tisíc korun. V září od nich pak Železný vykoupil část akcií CET 21, a.s. za částku převyšující pět milionů dolarů.

Zatímco příjmy za údajný převod obchodních podílů v CET 21, s.r.o. se v daňových přiznáních všech čtyř mužů za rok 1996 podle spisu objevily, částky za prodej akcií danit nemuseli. Podle obžaloby byly ale peníze, které muži inkasovali za akcie, ve skutečnosti za převedené podíly. Obchod s akciemi CET 21, a.s. tak podle spisu sloužil k tomu, aby čtveřice své zisky nemusela danit.

Policie původně údajnou škodu vyčíslila na více než 53,5 milionu korun. Později byla částka snížena na 38 milionů, neboť Hunčík neměl jako slovenský občan v Česku daňovou povinnost, a stát tak o peníze nepřipravil. S někdejším Železného právníkem Alešem Rozehnalem je stíhán za pomoc k trestnému činu.

Vladimír Železný u soudu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24