Podnikatel Tomáš Pitr se zřejmě ukrývá ve Švýcarsku

Praha - Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr, odsouzený za daňové delikty, se skrývá asi ve Švýcarsku. S informací přišel server Novinky.cz, podle něhož to nepřímo vyplývá ze zprávy centrály Interpolu v Bernu. Ta požádala české soudy o zodpovězení některých otázek k Pitrově případu. Daňový podvod, za který byl Pitr v ČR odsouzen, je ve Švýcarsku již promlčený. Server iDnes ale kvůli vypršelé promlčecí lhůtě nevylučuje pro Pitrův úkryt ani Rakousko.

Informace se opírá o prohlášení pražského městského soudce Petra Nováka, který se od počátku Pitrovým případem zabývá. „Švýcaři hovoří o možné lokalizaci pana Pitra ve Švýcarsku a z jejich dotazů lze vyvodit, že se skutečně s největší pravděpodobností v této alpské zemi nyní zdržuje,“ uvedl dnes pro deník Právo. Novinky.cz uvádějí, že švýcarský Interpol si svými dotazy ověřuje, zda Pitrův delikt, za který byl v ČR odsouzen, je ve Švýcarsku vůbec trestným činem. Jestliže není, tamní policie by jej zřejmě nezatkla a do Česka nevydala.

Obě alpské země se ve spekulacích o Pitrově pobytu objevují často. Důvěryhodný policejní zdroj pro ČTK uvedl, že současnou přítomnost uprchlého podnikatele ve Švýcarsku nelze s jistotou potvrdit. Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká se ke kauze odmítla vyjádřit.

Pitr utekl před výkonem pětiletého trestu do zahraničí loni v červnu. Předtím se zdržoval v severočeském sanatoriu a poté se přesunul přes takzvanou zelenou hranici do Německa. Následně prý migroval přes Monako, Chorvatsko, Itálii a Rakousko. Odtud rovněž v minulosti přišly dotazy na Pitrovu trestnou činnost. V Rakousku totiž stejně jako ve Švýcarsku nehodnotí krácení daně jako trestný čin.

Tomáše Pitra poslal soud za mříže za to, že spolu s podnikatelem Miroslavem Provodem vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur a připravili stát o zhruba 51 milionů korun. Pitr s Provodem se na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty podle soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun.

Ve Švýcarsku Pitra poznali fotbaloví fanoušci 

Ve Švýcarsku ho prý viděli také čeští fotbaloví fanoušci, kteří tam v létě sledovali mistrovství Evropy. Uprchlý podnikatel údajně obědval s manželkou a synem v jedné z restaurací v Basileji. O kontroverzním podnikateli se ve své knize o fotbalovém šampionátu zmiňuje i sportovní komentátor Jaromír Bosák.

Tomáš Pitr
Tomáš Pitr