V Ostravě dnes otevřeli babybox i pro polské matky

Ostrava - Také pro polské matky otevřeli dnes v areálu ostravské nemocnice babybox - zařízení pro odložené novorozence. "Vzhledem k negativnímu postoji polského státu k potratům předpokládáme, že zařízení budou využívat i ženy z Polska. Proto jsme v Ostravě kromě návodu v češtině a angličtině zveřejnili návod k obsluze i v polštině," oznámil dnes předseda Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess.

V Moravskoslezském kraji dnes společnost Statim uvedla do provozu celkem tři babyboxy. Vedle ostravského fungují ode dneška další zařízení ve Frýdku-Místku a v Opavě.

„Ve středověku se nechtěné děti odkládaly na schodiště kostelů či klášterů. Dnes se odkládají na skládkách a v popelnicích. Můžeme se tomu divit, ale je to fenomén dnešní doby,“ zdůvodnil potřebnost babyboxů ředitel ostravské nemocnice František Jurek. Schránce pro odležená novorozeňata požehnal ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. „Je to sice jen taková skříň, ale šance pro život. Život je dar,“ dodal.

Babyboxů by mělo v Česku přibývat

Schránky o rozměrech 100 krát 60 krát 50 centimetrů jsou vytápěny na 28 stupňů a opatřeny větráním. Když je babybox uzavřen, spustí se vizuální a akustická čidla, která upozorní odborný personál. Jedno zařízení přijde na zhruba čtvrt milionu korun.

Do dneška v Česku funguje celkem 16 babyboxů a matky v nich odložili již 14 dětí. První speciální schránka vznikla v polovině roku 2005 v Praze. „Mým cílem bylo otevřít dohromady 20 babyboxů. Jen letos jich bude 13. Myšlenka se posunula a nyní bychom chtěli 70 podobných zařízení. Tak, aby byl v každém okresním městě,“ řekl duchovní otec myšlenky babyboxů v Česku Hess.

Babybox
Babybox