Starostové a SOS opět nabídli ČSSD na Liberecku společný koaliční projekt

Liberec - Starostové pro Liberecký kraj a Strana pro otevřenou společnost (SOS) hodlají opět nabídnout krajskému vedení ČSSD vytvoření společné trojkoalice. Pokusy sestavit krajskou vládu v tomto složení přitom počátkem týdne zkrachovaly. Nejprve se ČSSD nedohodla se starosty a potom krajská SOS rozhodla, že nepůjde do koalice s ČSSD bez starostů a za podpory komunistů. SOS a starostové vydali dnes prohlášení, ve kterém zdůrazňují, že jedině trojkoalice je logickým řešením výsledku krajských voleb, které respektuje vůli voličů.

Koalice by stála na podpoře 15 zastupitelů za ČSSD, sedmi zastupitelů za starosty a tří zastupitelů SOS. Podle Pietra strany nalezly před skončením koaličních jednání programovou shodu. „Jsme připraveni projednat společný koaliční projekt a programové prohlášení s opozicí a požádat o podporu kluby ODS a KSČM,“ dodal s tím, že oba subjekty nepodpoří vedení kraje postavené na snaze sociálních demokratů získat na svou stranu jednotlivce zvolené na kandidátce starostů a SOS, aniž by byla sjednána koaliční smlouva zakotvující skutečné partnerství a programovou spolupráci při řízení Libereckého kraje.

Poslední závěry koaličních jednání v Libereckém kraji vypadaly tak, že sociální demokraté uvažují o vzniku menšinové vlády ČSSD s tichou podporou komunistů. Krajský předseda ČSSD Michal Kraus k tomu řekl, že komunisté jsou zatím jediným stabilním partnerem, který nemění svá stanoviska.