Plzeňský kraj povede menšinová ČSSD v čele s hejtmankou Emmerovou

Plzeň - Na západě Čech bude po dobu příštích čtyř let vládnout menšinová vláda krajské sociální demokracie. Komunisté přislíbili novému vedení kraje podporu. Novinářům to dnes oznámil krajský šéf ČSSD Václav Votava. V čele kraje bude stát první hejtmanka v historii krajů, bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Ustavující zasedání zastupitelstva se koná 14. listopadu.

Funkce hejtmanky znamená pro čtyřiašedesátiletou Emmerovou po třech letech návrat do vysoké politiky. V roce 2005 ji premiér Jiří Paroubek odvolal z funkce ministryně zdravotnictví. Emmerové se totiž nepodařilo stabilizovat situaci v resortu, stála proti ní i lékařská veřejnost a nakonec ji v říjnu 2005 nahradil David Rath. Po odvolání z ministerské funkce byla Emmerová náměstkyní ředitelky Fakultní nemocnice v Plzni. Emmerová byla do prosince 1989 22 let členkou komunistické strany. Do ČSSD vstoupila v roce 1994. Na její kandidátce byla v roce 1996 zvolena do Poslanecké sněmovny, kde působila až do září 2004, kdy se po jmenování ministryní vzala mandátu.

Z 45 míst v zastupitelstvu Plzeňského kraje jich ČSSD ve volbách získala 19, ODS 14 a devět KSČM. Koalice pro Plzeňský kraj složená z KDU-ČSL a SNK ED má tři mandáty. Sociální demokraté počítají při prosazování svých návrhů s podporou devíti zastupitelů KSČM, zejména díky blízkosti volebních programů obou stran. Obě strany podepsaly dohodu o společném postupu například ve zdravotnictví. Protože sociální demokraté nenabídli komunistům místo v radě, KSČM se vymezuje jako opoziční strana s určitou mírou tolerance, uvedl Votava.

Plzeňské centrum
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24