Jihočeští socialisté nabídli ODS možnost společné dvoukoalice

České Budějovice - Povolební vyjednávání v Jihočeském kraji nabírá po sérii schůzek krajských vedení nový spád. Sociální demokraté předložili jihočeské ODS návrh, ve kterém by s občanskými demokraty počítali do velké koalice, tedy bez KDU-ČSL. V případě kývnutí ODS by se obě strany mohly domluvit na společném vedení kraje již příští týden. ODS bude o těchto podmínkách jednat v pondělí, schůzku s KDU-ČSL do té doby sociální demokraté neplánují.

Zatím zůstává podoba koalice otevřená. Občanští demokraté ale dnes od ČSSD v podstatě dostali výhodu prvního podání. „Nyní je na tahu ODS. Lidovci nejsou za předpokladu utvoření velké koalice ve hře. V ten moment by šli do opozice,“ shrnul lídr sociálních demokratů na jihu Čech Jíří Zimola.

Tento ortel vynesl nad KDU-ČSL zastupitelský klub ČSSD, podle jehož členů nejsou lidovci v takto utvořené koalici potřební. Sociální a občanští demokraté by dali v pětapadesátičlenném krajském zastupitelstvu dohromady 41 hlasů, případná trojkoalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL by měla o čtyři hlasy víc.

Zastupitelský klub ODS bude v pondělí probírat rozdělení míst v jedenáctičlenné radě kraje. Názory na poměr sil se zatím různí. Sociální demokraté si v radě nárokují sedm křesel a čtyři navrhují pro zástupce ODS. Varianta občanských demokratů je jiná: šest míst pro ČSSD, čtyři pro ODS a jedno pro KDU-ČSL.