Gandalovičův poradce je podezřelý ze zneužití unijních dotací

Praha - Šéf antiminopolního úřadu Martin Pecina se pustil do střetu s letitým poradcem ministra zemědělství Petra Gandaloviče. Petr Greger bude muset vysvětlovat policii, zda se nepokusil zneužít dotace Evropské unie. O jeho projekty se totiž začala zajímat i Evropská komise. Vše začalo ve chvíli, kdy se bruselští kontroloři obrátili přímo na šéfa českého antimonopolního úřadu. Chtěli znát podrobnosti o seminářích za statisíce korun, které přišly z kasy Evropské komise. Konkrétně o ty pořádané poradcem ministra zemědělství. "Sdělili nám, že získali pochybnosti o tom, jestli ty akce byly pořádány," upřesňuje Pecina.

„Tuto informaci nemám, u pana předsedy to beru jako nedorozumění a je mi to líto,“ brání se Petr Greger. Jeho sdružení Europlatform školilo v roce 2007 soudce a další odborníky, včetně těch z antimonopolního úřadu, o veřejných soutěžích a unijních pravidlech. U dvou seminářů ale vznikl problém se seznamem hostů i přednášejících. Třeba sám Pecina o své údajné přednášce nic neví.

„Všechny semináře proběhly tak, jak měly. Pokud se jedná o personální obsazení, tak nemohu vyloučit, že někteří přednášející, kteří byli na pozvánce, že jsou přislíbeni, nepřijeli,“ vysvětluje nesrovnalosti Greger.

ČT oslovila údajné vystupující. Nikdo na seminářích nebyl

Irena Nosková:

„Opravdu jsem si téměř jistá, že jsem nikdy takovou účast nepřislíbila, natož že bych se semináře účastnila.“

Seznamy přednášejících teď má v rukou Evropská komise. Podle jejích lidí je problematická přinejmenším část záznamů - třeba velmi neobvyklé pořádání semináře v neděli. Petr Greger se brání - šlo prý jen o chybně napsané datum. Česká televize oslovila čtyři soudce a jednoho právníka uvedených na Gregerových prezentacích. Nikdo z nich na seminářích nebyl.

„Opravdu jsem si téměř jistá, že jsem nikdy takovou účast nepřislíbila, natož že bych se semináře účastnila,“ sdělila televizi soudkyně pražského městského soudu Irena Nosková. Přidává se i šéf soudcovské unie Jaromír Jirsa: „Na konferenci Pravidla veřejné podpory jsem nebyl, natož abych tam přednášel.“

Přerušení spolupráce s ministrem

Ministr zemědělství vzkázal, že nemá o případu svého poradce přesné informace, na začátku týdne už se ale vyšetřování na Gregerově pozici u ministra podepsalo - ministr přerušil se svým poradcem spolupráci.

Do celé věci se už zapojila i policie - prověřuje  podezření ze zpronevěry. V souvislosti s případem požádali kriminalisté o listinné důkazy ze strany Evropské unie a v současné době čekají na jejich obdržení.

Sama evropská komise zatím mlčí. Omezila se na odpověď, že než vypracuje konečné rozhodnutí, nechce komentovat jednotlivé případy firem, které by mohla vyšetřovat za zneužívání dotací.