Topolánek: Paroubek by mohl být předsedou sněmovny

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek by se mohl stát předsedou sněmovny. V pořadu Otázky Václava Moravce to potvrdil premiér Mirek Topolánek. Osobně je připravený Paroubkovo zvolení podpořit. Chce totiž, aby sociální demokracie převzala díl odpovědnosti za předsednictví v Evropské unii. Už včera přitom ČSSD oznámila, že je ochotná jednat s vládou o její podpoře v některých otázkách týkajících se předsednictví.

Premiérovi Mirku Topolánkovi by nevadilo, kdyby Jiří Paroubek zasedl v předsednickém křesle ve sněmovně. „Myslím, že to není vyloučeno a mně to nijak nevadí. Já bych to případně uvítal. Pokud bude taková dohoda, tak bych hlasoval pro. Není to reflexe voleb, je to víceméně zvýšení významu během předsednictví,“ uvedl premiér Topolánek.

Ledy mezi ČSSD a ODS v poslední době díky blížícímu se českému předsednictví v Evropské unii tají. Už včera totiž po zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD Paroubek oznámil, že jeho strana je připravena jednat s vládou o případné spolupráci.

„Nám nejde o žádnou opoziční smlouvu nebo o smlouvu o toleranci. Jsme ochotni debatovat o jednotlivých krocích, které se týkají možné spolupráce v oblasti českého předsednictví,“ uvedl Paroubek. ČSSD ovšem naznačila, že za podporu Topolánkově vládě bude chtít něco na oplátku. Především sociální demokracie žádá co nejrychlejší ratifikaci Lisabonské smlouvy a zároveň chce, aby vláda zahájila diskuse o termínu zavedení eura v ČR.