Agentura pro boj s ghetty přestala posílat peníze

Praha - Vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách přestala podle Lidových novin posílat na některé projekty slíbené peníze. Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková ale řekla, že se 13 milionů ze státního rozpočtu k regionálním partnerům dostane - ale možná jinou cestou. Čeká se, jak dopadl audit hospodaření agentury, který nechal zpracovat Úřad vlády. Agentura má Romům pomáhat dostat se z ghett a více se zapojit do společnosti.

Úřad vlády výsledky zatím nechce prozradit. Zaměstnanci agentury ve dvanácti lokalitách ale dostali podle LN pokyn, aby sdělili městům a neziskovým organizacím, že peníze v nejbližší době nepřijdou.

Například Přerov měl dostat 850.000 na plán rozvoje problémových lokalit. Podobný problém řeší také Cheb. Příspěvek tam dostala například sdružení, která pracují s mladými Romy bez kvalifikace nebo drogově závislými. Naopak speciální škola, město a sdružení, které se stará o děti ulice, peníze nedostaly.

Stehlíková: Čerpání musí posečkat, audit je důležitější  

„Čekáme sto milionů korun z evropských peněz, musíme nastavit penězovody. Požádali jsme proto odborníky o audit. Jde o čerpání stamilionů. Nechci to zlehčovat, ale čerpání desítek tisíc musí posečkat,“ uvedla v rozhovoru pro LN Stehlíková. Dodala, že až se seznámí s výsledky auditu, bude města informovat. „Do státního rozpočtu nic z těch 13 milionů vracet nebudeme, v nejhorším případě zbytek peněz rozdělí místo agentury Rada vlády pro záležitosti romské komunity,“ řekla LN Stehlíková.

Letos založená Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách má pro rok 2008 13 milionů korun ze státního rozpočtu. Agentura pro boj s ghetty podporuje sociálně vyloučené Romy, má jim například pomáhat se vzděláním, zaměstnáním nebo bydlením.

Ministryně vlády pro lidská práva Džamila Stehlíková
Ministryně vlády pro lidská práva Džamila Stehlíková