Na D1 jsou na Vysočině zimní gumy povinné celou zimu

Praha - Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Jihlavou jsou ode dneška povinné zimní pneumatiky. Bude tomu tak bez ohledu na teplotu a počasí až do konce dubna. A zřejmě nepůjde o jediný dálniční úsek s povinným zimním obutím. Ministerstvo uvažuje, že značky umístí také na D8 v severních Čechách a na D47 na severní Moravě.

„Definitivně a s konečnou platností bude na D1 umístěna v úseku mezi 90. a 112. kilometrem značka 'Zimní výbava',“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Značka bude platit od listopadu do konce dubna.

Hanzelka tak ukončil sérii rozporuplných zpráv, které se o nové značce na dálnici v poslední době objevily. Mluvilo se například o tom, že značka nebude platit při teplotách nad pět stupňů. „Po odborných diskusích jsme se definitivně rozhodli takto,“ řekl mluvčí.

Kromě D1 a sedmi úseků silnic první třídy se nová značka, která zavádí povinnost zimního obutí vozu, objeví nebo již platí především na silnicích nižších tříd vedoucích do hor. Například v Královéhradeckém kraji silničáři v průběhu listopadu osadí značkami prakticky všechny příjezdové cesty do Krkonoš a Orlických hor.