Senátor Dryml odmítá čerstvou koalici v Královéhradeckém kraji

Hradec Králové - ČSSD v Královéhradeckém kraji podepsala koaliční smlouvu s lidovci a Sdružením nezávislých kandidátů-Evropskými demokraty. Čerstvě uzavřené partnerství s SNK-ED je ale trnem v oku senátoru ČSSD a budoucímu prvnímu vicehejtmanovi Vladimíru Drymlovi. Odmítá s nimi spolupracovat a situaci musel řešit předseda socialistů Jiří Paroubek. 

Vojtěch Dryml nemůže odpustit předsedovi SNK-Evropských demokratů Helmutu Dohnálkovi, že před čtyřmi lety nedodržel svůj koaliční závazek a ČSSD skončila v krajské opozici. Dohnálek přiznává, že jeho tehdejší jednání byla chyba. Dryml ale stále prosazuje variantu menšinové vlády socialistů s podporou KSČM a má i své příznivce, kteří vznik současné koalice kritizují.

Hana Orgoníková, která povolební vyjednávání v kraji vedla, se ohrazuje, že jen naplňuje vůli širšího vyjednávacího týmu a zvolených zastupitelů. Vojtěch Dryml dokonce pohrozil, že s několika dalšími zastupiteli nepodpoří při středečním hlasování vzniklou koalici. Zasáhnout musel předseda ČSSD Jiří Paroubek, který novému vicehejtmanovi domluvil a nakonec vyjednal jeho souhlas. Spor tím ale zřejmě nekončí.

V krajské radě nakonec obsadí šest z devíti křesel ČSSD, na dvě usednou lidovci a poslední křeslo připadne SNK-Evropským demokratům. Hejtmanem se podle koaliční dohody stane dosavadní místostarosta Broumova Lubomír Franc (ČSSD).