Bém odřekl schůzku s poslanci ODS, důvodem prý kroky Topolánka

Praha - Pražský primátor a první místopředseda vládní ODS Pavel Bém zrušil dnešní schůzku s poslaneckým klubem vlastní strany. V dopise, který poslancům napsal, uvádí, že důvodem jsou víkendová slova premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka o možné dohodě s šéfem opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. Bém a Topolánek jsou hlavními rivaly blížícího se prosincového kongresu ODS. Strana na něm bude po podzimní prohře v krajských a senátních volbách vybírat nové vedení a oba politici se ucházejí o křeslo předsedy.

Topolánek dnes Bémovu interpretaci svých výroků z nedělního diskusního pořadu Otázky Václava Moravce odmítl a označil za lež.

V televizi premiér kladně odpověděl na otázku moderátora Václava Moravce, zda si dovede Paroubka představit jako šéfa Poslanecké sněmovny. Dnes předseda vlády zdůraznil, že o této věci nejednal a naopak čeká na návrhy opozice. Podle médií by Paroubkův nástup do čela dolní komory parlamentu mohl být součástí širší domluvy vlády a opozice pro šest měsíců českého předsednictví v Evropské unii.

Bém v dopise poslaneckému klubu, který ve své většině stojí za Topolánkem, zdůraznil, že svou kandidaturu do čela ODS vnímá jako podporu současné koaliční vlády. „Jsem totiž pevně přesvědčen, že nové vedení ODS personálně nesvázané s každodenní činností vlády by mohlo přinést ODS nový impulz a manévrovací prostor, který tak nutně potřebujeme, chceme-li využít zbytek volebního období k prosazení reforem obsažených v trojkoaličním projektu a opětovné nalezení vzájemné důvěry s našimi voliči,“ zdůraznil první místopředseda strany.

Pražský primátor upozornil, že případná dohoda vlády a opoziční ČSSD nebyla konzultována v rámci stranického grémia a vytváří „zcela novou politickou situaci, která může znamenat obrat v našich dosavadních postojích k této levicové straně“. Takové zásadní politické rozhodnutí by měla podle Béma učinit tuto sobotu výkonná rada ODS.

Dalším důvodem, proč nepřišel před poslance, jsou podle Béma také Topolánkova slova, že si s primátorem nedokáže představit spolupráci ve vedení ODS.