Sněmovna nepotvrdila Jacques ve funkci předsedkyně výboru pro EU

Praha - Sněmovna dnes nepotvrdila ve funkci novou předsedkyni sněmovního výboru pro evropské záležitosti Kateřinu Jacques (SZ), kterou si členové výboru zvolili 6. listopadu. Opoziční zákonodárci se volby nezúčastnili. Ani při opakovaném hlasování dnes poslankyně nezískala potřebný počet hlasů.

Křeslo předsedy evropského výboru obsadili po parlamentních volbách zelení. Původně v něm seděl Ondřej Liška. Opustil ho poté, co se stal ministrem školství. Výbor, který podle koaličních i opozičních politiků hraje důležitou roli kvůli českému předsednictví EU, tak již téměř rok nemá svého šéfa. Jacques zvolilo minulý čtvrtek sedm členů výboru. Tolik je v něm koaličních poslanců.

Novou předsedkyni dnes podpořilo nejprve 61 ze 130 přítomných poslanců. K potvrzení ve funkci bylo potřeba 66 hlasů. Vyslovili se pro ni jen dva opoziční sociální demokraté, ostatní se zdrželi nebo byli proti. Od komunistů získala Jacques jediný hlas. Zdrželo se i několik vládních poslanců, mezi nimi zelené rebelky Olga Zubová a Věra Jakubková.

První výsledek zpochybnil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Podle svých slov tak učinil proto, aby se ve sněmovně „nastolily rozumné vztahy“. Ani napodruhé ale Jacques neměla dostatečnou podporu. K potvrzení ve funkci předsedkyně výboru jí chyběly dva hlasy.