Prezident se na Hradě loučil s bývalými senátory

Praha - Prezident Václav Klaus se dnes na Hradě rozloučil s bývalými senátory, jejichž působení v horní komoře letos skončilo. Tradičně jim poděkoval za aktivní fungování v Senátu a popřál jim mnoho zdaru, štěstí a úspěchů v dalším životě. Mandát v říjnových volbách neobhajovalo nebo neobhájilo 22 z 27 senátorů, stejně jako před čtyřmi lety. Na Hrad jich přišlo jen 12.

„Věřím, že pro mnohé z vás to nadále bude sféra veřejná, nikoli sféra vyloženě soukromá,“ řekl Klaus. Za končící senátory mu poděkoval bývalý předseda senátní komise pro ochranu soukromí Josef Kalbáč: „Ač je dnes třináctého, my nejsme pověrčiví, protože nás přišlo 12, tedy jako bylo 12 apoštolů. Určitě nikdo z nich není Jidáš, jsem za to zodpovědný.“ Prezidentovi poděkoval za to, že se o práci Senátu zajímal a horní komoru několikrát navštívil.

Kromě Kalbáče na Hrad přišli například bývalý předseda zahraničního výboru Richard Sequens (za US-DEU), předseda volební komise Josef Pavlata (ODS) nebo předseda krajanské komise Josef Zoser. Na Hradě naopak chyběli místopředseda horní komory Jan Rakušan (ČSSD), předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS), předseda kulturního výboru Karel Barták (nezávislý) nebo předsedkyně komise pro venkov Václava Domšová (za SNK ED).

V Senátu letos k 2. listopadu skončilo osm občanských demokratů, tři sociální demokraté, stejný počet lidovců, šest zástupců menších seskupení, jeden komunista a nezávislý Barták. Sedm z nich skončilo z vlastní vůle, zbývajících 15 z vůle voličů. Přestože sociální demokraté k předvolebním 13 přidali 16 křesel, nejsilnější frakcí v Senátu zůstala ODS, v jejímž klubu je 36 senátorů. Početně oslabili lidovci i zástupci menších stran, ve svých klubech mají sedm a šest senátorů. Zbývající tři z 81 křesel si udrželi komunisté.

Končícím senátorům podle zákona náleží odchodné ve výši až pěti měsíčních platů, přičemž základní měsíční mzda zákonodárce činí 61.400 korun. Odchodné jim bude vyplaceno podle zákona po třech měsících po ukončení mandátu, tedy v únoru 2009. Pokud by do tří měsíců od ukončení mandátu začali pracovat v jiné volené funkci, ztratili by na něj nárok.

Prezident s bývalými senátory
Zdroj: ČTK
Autor: ČTK