Kraj Vysočina přestaví most u Stropešína, pokud dostane dotaci

Jihlava - V příštím roce chystá Kraj Vysočina rekonstrukci silničního mostu u Stropešína na Třebíčsku, který převádí dopravu přes dalešickou přehradu. Most dlouhý 260 metrů patří na silnicích kraje mezi největší, na jeho opravy budou potřeba desítky milionů korun. O dotaci na tuto stavbu nyní kraj požádal v evropském Regionálním operačním programu, sdělila dnes mluvčí kraje Eva Neuwirthová.

Most z roku 1979 opravu nutně potřebuje. „Rekonstrukce je nutná. Hrozilo, že kvůli špatnému stavu se únosnost mostu sníží tak, že z něj bude muset být vyloučena nákladní doprava,“ uvedla mluvčí. Práce by měly být provedeny od února do listopadu 2009, most bude v té době pro auta zcela uzavřen. Kraj nyní vybírá dodavatele stavby.

Most se nachází na silnici druhé třídy číslo 399 mezi obcemi Stropešín a Třesov. Most nad přehradou si oblíbili vyznavači adrenalinových sportů, především slaňování, ale i bungee jumpingu. „Přes léto je to běžné,“ podotkl stropešínský starosta Kamil Korček. Na chátrání mostu obec upozorňovala několik let. „Dlouhá uzavírka v příštím roce ale mnohým našim občanům zkomplikuje život, protože tudy jezdí i do zaměstnání,“ dodal starosta.  

Most tvoří monolitická betonová konstrukce se třemi poli. Široký je skoro 14 metrů a tyčí se přibližně 17 metrů nad vodní hladinou. Vzdálenost ode dna je v nejhlubší části nádrže až 51 metrů. Rekonstrukce bude zahrnovat výměnu mostního svršku a sanaci povrchů nosné konstrukce a spodní stavby. Stavbaři musejí brát ohled na to, že se v konstrukci mostu vyskytuje vzácný druh netopýra velkého.

Podle starších údajů vedou krajské silnice přes 871 mostů, z nichž je skoro 15 procent ve špatném nebo nevyhovujícím stavu. V krajském rozpočtu bylo letos na jejich opravy a rekonstrukce vyčleněno 80 milionů korun.