Šéf senátní mediální komise odmítá zákaz odposlechů

Praha - Podle předsedy senátní mediální komise Jiřího Oberfalzera mají mít média i nadále právo zveřejňovat policejní odposlechy. Informuje o tom deník Mladá fronta Dnes. Oberfalzer je jedním z adresátů dopisu zástupců českých médií, v němž přední české deníky, zpravodajské časopisy a televize protestují proti novému trestnímu řádu a trestnímu zákoníku. Oberfalzer se podle deníku pokusí prosadit změnu novely trestního řádu a trestního zákona, která citování odposlechů zakazuje.

„Budu se snažit přimět kolegy, abychom novelu upravili. A to v tom smyslu, aby v případě veřejného zájmu nebylo zveřejnění odposlechů trestné,“ řekl Oberfalzer. Podle deníku ho podpoří i první místopředseda Senátu Petr Pithart.

Novela, kterou koncem října schválili poslanci, zahrnuje návrh zakazující zveřejňování údajů z policejních odposlechů, a to pod hrozbou širokých sankcí včetně trestního postihu. Autorem návrhu je předseda ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny za ODS Marek Benda. Horní komora by měla o novele jednat na začátku prosince.

Zástupci předních médií v dopise adresovaném předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, Petru Pithartovi a Jiřímu Oberfalzerovi podle Lidových novin v souvislosti s novelami trestního řádu a trestního zákona upozornili, že se jedná o zásadní zásah do činnosti médií a zároveň o nejvýznamnější změnu v oblasti mediálního práva od roku 2000, kdy byl přijat současný tiskový zákon. Kritizují, že poslanci novelu odhlasovali, aniž o ní veřejně debatovali.

Proti chystanému zákonu protestovaly minulý týden také Evropská asociace vydavatelů novin (ENPA) a český Syndikát novinářů.

Novela trestního řádu podle kritiků v případě platnosti výrazně omezí média při referování o zločinech. Lidé, kteří se stanou obětí zločinů, mají být podle normy více chráněni před zveřejněním informací o svém soukromí. Podle kritiků ale novela chrání vedle obětí trestných činů i jejich pachatele.