Zelení chtějí ratifikovat Lisabonskou smlouvu ještě letos

Praha - Zelení považují za nezbytné ratifikovat Lisabonskou smlouvu do konce letošního roku. Předsednictvo strany se usneslo, že Česko by mělo ještě před začátkem svého předsednictví v Radě EU dát jasně najevo odhodlání dokončit co nejdříve proces ratifikace Lisabonské smlouvy ve všech členských státech EU. Ministři SZ dostali za úkol vést koaliční jednání s cílem ratifikovat ve sněmovně a Senátu smlouvu bezprostředně po vynesení výroku Ústavního soudu.

Předsedovi strany Martinu Bursíkovi předsednictvo uložilo jednat s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) o vytvoření platformy pro dialog ekonomických expertů nominovaných koaličními partnery na téma zavedení eura.

Předsednictvo také pokáralo poslankyně Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou za hlasování při neúspěšné volbě předsedkyně sněmovního výboru pro evropské záležitosti. Tím, že nezvedly ruku pro místopředsedkyni zelených Kateřinu Jacques, prý poškodily zájmy strany a proces přípravy předsednictví. Předsednictvo rebelky také vyzvalo, aby ve sněmovně podpořily Bursíkův návrh na omezení jízd kamionů o víkendech, který ve středu přijala vláda. Jakubková má na žádost předsednictva stáhnout z jednání sněmovny svůj návrh týkající se stejné problematiky.

Jakubková: Předpokládám, že mě budou chtít vyloučit ze strany

Jakubková usnesení vnímá jako další z vnitrostranických útoků a jako přípravu na stranické čistky. „Předpokládám, že bude následovat snaha vyloučit mě ze Strany zelených. Takový postup považuji za další krok k absolutní ztrátě soudnosti,“ řekla. Poznamenala, že hlasování o obsazení funkce v evropském výboru ani problém kamionů s ní z vedení strany nikdo neprobral. Uvedla, že v červnu, kdy se Jacques snažila získat funkci místopředsedkyně sněmovny, jí nabízela, aby raději vedla tento výbor. „Zahrnula mě řadou opravdu vážných argumentů, proč nemůže přijmout vedení výboru a jak není v této věci kompetentní, až mě přesvědčila o tom, že nemůže tuto funkci zastávat,“ řekla.

Novelu o kamionovém provozu je Jakubková připravena stáhnout, ale až v okamžiku, kdy vládní návrh úspěšně projde schvalováním. Neměl by mít také horší parametry než její. Bursík podle Jakubkové zneužívá své ministerstvo k politikaření a k vnitrostranickému boji, čímž poškozuje důvěru lidí v nezávislé fungování státu.

Volby zelení prohráli kvůli vnitřním sporům

Neshody v poslaneckém klubu, které se táhnou už více než rok, předsednictvo označilo za jednu z příčin neúspěchu zelených v krajských a senátních volbách. Analýzu volebního neúspěchu Bursík příští sobotu přednese na zasedání republikové rady SZ v Pardubicích. Očekává se tam střet jeho stoupenců s vnitrostranickými kritiky. Opustit funkci předsedkyně širšího vedení strany chce v Pardubicích Zubová.

Poslankyně Strany zelených Věra Jakubková
Poslankyně Strany zelených Věra Jakubková