Piloti a letci si připomínají 90 let československého vojenského letectva

Praha - Na ministerstvu obrany se u příležitosti 90. výročí vzniku československého vojenského letectva v Praze konala konference Svazu letců. Zavzpomínat přišly desítky bývalých pilotů a letců nejen z České republiky, ale i z dalších zemí Evropy. Blahopřejný dopis a pozdrav poslal účastníkům konference i prezident Václav Klaus.

V úvodních příspěvcích vzpomněli delegáti na rok 1918 spojený s počátky československého letectva. Po rakousko-uherské armádě toho moc nezbylo, ale už v roce 1919 vznikly v Praze tři slavné podniky - Aero, Avia a Letov. Českoslovenští letci postupně zaznamenávali úspěch i ve světě. Do historie se nejvíce zapsalo jejich působení během druhé světové války v řadách britského Královského letectva. Ve válce jich zahynulo přes 500. Dosud žijící pamětníci dnes za statečnost a zásluhy obdrželi i medaile a čestná uznání.    

Svaz letců ČR ocenil i prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka a u příležitosti 30. výročí jeho letu mu udělil vyznamenání. „Svaz letců je jediná organizace, která si na mě vzpomněla a v roce kulatého výročí mého letu do vesmíru mě ocenila“, řekl dnes Remek, který se podle svých slov vždy pokládal za součást vojenského letectva, ve kterém strávil a odsloužil několik let.

Vladimír Remek
Vladimír Remek