Extremisté projdou 17. listopadu i dalšími městy

Most - Pravicoví extremisté se sejdou 17. listopadu i v řadě dalších měst. Kromě Litvínova dnes oznámení obdržel mostecký a chomutovský magistrát a také radnice v Kadani a Jirkově na Chomutovsku či v Lounech. Dělnická strana (DS) podle svého místopředsedy Petra Kotába požádala policisty, aby ji nechali v klidu projít janovským sídlištěm. Pro případ, že by jim v tom chtěla policie zabránit, nahlásili podle něj shromáždění i v dalších městech.

„Myslím, že by bylo rozumnější mít nás na jednom místě a bez excesů. Pokud se totiž rozjedeme na místa dalších nahlášených srazů, nedá se už zaručit, jak to dopadne,“ dodal Kotáb. Policisté jsou podle své mostecké mluvčí Ludmily Světlákové připraveni zasáhnout v případě potřeby na všech avizovaných místech srazu extremistů: „Přijali jsme opatření k udržení veřejného pořádku, situaci máme pod kontrolou.“

V Mostě je na 17. listopad ohlášeno shromáždění proti pozitivní diskriminaci ve třech lokalitách osídlených početnější komunitou Romů. V Chanově, u bloku 100 a u bloku 700. V neděli se kvůli oznámeným akcím extremistů sejde bezpečnostní rada města. „Probereme varianty případného zásahu a naší asistence včetně dopravy či ošetření raněných. Někomu možná dělají akce radikálů dobře. Myslím ale, že většina obyvatel se bude cítit ohrožena a právem rozhořčena,“ myslí si ředitel mostecké městské policie Bronislav Schwarz.

Romové chtějí uspořádat tichou demonstraci 

Obavami z akcí extremistů se netají ani Romové. Jejich reakcí bude podle Radka Grunzy z Romského křesťanského sdružení tichá demonstrace v ulicích janovského sídliště. Nikdo by při ní neměl být vyzbrojen ani porušovat zákon. Demonstraci od 08:00 do 21:00 ohlásil i obyvatel janovského sídliště Pavel Musil, jenž reprezentuje neromskou komunitu. V sídlišti se podle něj sejde nejméně 1000 lidí. „Nesnáším rasismus a upírání práv lidem. I já mám v Janově děti, které mají strach. Nebudeme ozbrojeni, ale vytvoříme hradbu, aby se extremisti nedostali do sídliště,“ doplnil.

Oznámeným účelem pochodu z centru města do janovského sídliště je „protest proti násilí“. Uskutečnit by se měl v pondělí od 12:00 do 18:00. Nahlásil jej Jiří Bunda, který je údajně jednou z vedoucích postav ultrapravicových Autonomních nacionalistů. Shromáždění „proti pozitivní diskriminaci a policejnímu násilí“ na litvínovské náměstí Míru svolala na stejný den od 11:00 krajně pravicová DS.

Policie se strážníky monitorují situaci už ode dneška

Policie se strážníky monitorují situaci ve městě už ode dneška. „Úkolem policistů z antikonfliktního týmu bude navázat kontakt se všemi zúčastněnými stranami, a předcházet tak možným incidentům a agresi. Kromě toho nasadíme i technické prostředky - vodní stříkač a vrtulník,“ upřesnila mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Vzhledem k riziku konfliktních situací by se podle ní obyvatelé města v zájmu své bezpečnosti měli vyhnout místům, kde se protesty uskuteční.