Pardubickým hejtmanem je Radko Martínek, kraj už má i radu

Pardubice – Zastupitelstvo Pardubického kraje vzešlé z říjnových voleb dnes zvolilo novým hejtmanem Radka Martínka z ČSSD. Vznikla také nová rada Pardubického kraje. Hlavní slovo v ní má ČSSD, která volby v regionu vyhrála. Spolu s ní se do vedení kraje dostali lidé zvolení za Koalici pro Pardubický kraj. Do ní se zapojily KDU-ČSL, SNK-ED a nestraníci. Na ustavující schůzi si zastupitelé minutou ticha připomněli bývalého pardubického hejtmana Michala Rabase, který před rokem zemřel.

Pro Radka Martínka na dnešním zasedání hlasovalo 35 ze 45 zastupitelů. Podpořila ho tak i část opozice, v níž je ODS a KSČM, které mají 11, resp. 6 zastupitelů.

V čele kraje doplní hejtmana Línek a Tichý

Koaliční smlouva mezi ČSSD a Koalicí pro Pardubický kraj, kterou strany podepsaly v pondělí, stanovuje, že prvním hejtmanovým náměstkem má být křesťanský demokrat Roman Línek. Druhým náměstkem zastupitelstvo zvolilo Jana Tichého z ČSSD. V devítičlenné radě si oba koaliční partneři rozdělili křesla v poměru 6 pro ČSSD a 3 pro KPK.

O kulturu a školství Pardubického kraje se příští čtyři roky bude starat Jana Perniceová (ČSSD), zdravotnictví dostala na starost Markéta Tauberová (ČSSD). Do čela oblasti zemědělství a životního prostředí zvolili zastupitelé dalšího sociálního demokrata Václava Kroutila. Zrušen byl post radního pro celoživotní vzdělávání a nezaměstnanost. Oblast sociální péče a neziskový sektor bude mít v gesci Miloslav Macela (KPK), neuvolněnými radními byli zvoleni Miroslav Stejskal (ČSSD) a Petr Šilar (KPK). Zbylé resorty připadly hejtmanovi a jeho dvěma náměstkům.

Opozice povede dva významné výbory

Zástupci opozičních ODS a KSČM budou zasedat v čele dvou významných krajských výborů. Předsedou kontrolního výboru zvolilo zastupitelstvo Josefa Janečka (ODS), finanční výbor povede Miroslav Krejčí (KSČM). ODS dnes způsobila zřejmě jediný zádrhel v jednání zastupitelstva. Pravicoví zastupitelé totiž nechtěli, aby dva z radních neměli přidělen žádný resort, přestože se na tom koalice s opozicí již dříve dohodla. Námitka ODS ale nakonec neprošla.

"V nejbližších dnech se chci seznámit s úřadem. Chci vidět všechny jeho
pracovníky. Potom začne běžná práce, je třeba stabilizovat rozpočet,
zdravotnictví. Těch úkolů je spousta,„ řekl dnes novinářům Martínek po svém zvolení. Nová rada chce částečně navázat na práci té dosavadní, v níž figurovaly ODS a Koalice pro Pardubický kraj. Hejtman Radko Martínek slibuje, že se jeho “vláda" zaměří na dostavbu rychlostní silnice R35 nebo splavnění Labe do Pardubic.

Zastupitelstvo Pardubického kraje
Zastupitelstvo Pardubického kraje