Z Afghánistánu se domů vrátil elitní útvar vojenské policie

Lógar/Praha - Do Česka se z Afghánistánu vrátila Skupina speciálních operací vojenské policie. Elitní jednotka bojovala dvacet měsíců proti Talibanu, v zemi se od dubna 2007 vystřídaly tři její kontingenty. Specialisté SOGu bojovali s Talibanem ve dvou afghánských provinciích, nejprve v Hílmandu, poté v Lógaru.

Taktika nepřátel v uvedených dvou oblastech je přitom úplně jiná. Zatímco v Hílmadu jde především o poziční a zákopovou válku, práce v Lógaru byla zaměřena na přímo vytipované cíle a zadržování nebezpečných pachatelů. „V Lógaru jsou napůl kriminální živly, kteří si za útoky nechají platit. Taliban tam přítomen je, ale je to mix různých zločineckých struktur,“ vysvětluje elitní voják Martin.

Každý třetí voják byl raněn

Skupina speciálních operací utrpěla v Afghánistánu poměrně velké ztráty. Každý třetí voják z bojové skupiny byl raněný, jeden příslušník SOGu byl zabit sebevražedným atentátníkem. „Byla to těžká mise pro všechny, přišli jsme tam o kamaráda. Někteří kluci si odvezli následky na celý život,“ říká k tomu jeden z vojáků.

Příští rok by Skupina speciálních operací neměla být v žádné zahraniční misi. Pokud to ale schválí vláda a parlament, měla by se do Afghánistánu znovu vrátit v roce 2010.